BENZİNLOG
17
mart
2021
Yakıt
Gündem
Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması

Akaryakıtta Tavan Fiyat Uygulaması

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK), akaryakıtta tavan fiyat kararı aldı. Türkiye için akaryakıtta tek fiyat uygulamasına geçen EPDK, akaryakıtta tavan fiyat uygulaması ile belirleyecek. Alınan kararla birlikte akaryakıt fiyatlarında 17-20 kuruş indirim olacak.

EPDK Şehir Bazlı Tavan Fiyatları

 Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, “"Tüketicilerimizi, sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını korumak için akaryakıtta tavan fiyat kararı aldık" dedi. Eşel mobil sisteminden de bahseden Mustafa Yılmaz,” Devletimiz, eşel mobil sistemi ile üzerine düşeni yaptı ancak ne yazık ki bazı şirketler kâr oyunları ile bu uygulamayı suistimal ettiler. Yaptığımız incelemeler neticesinde tüketicimiz ve sektörümüz için en doğru kararı verdik" dedi.

 Üç büyük ilin akaryakıt fiyatları şu şekilde belirlendi:

İLBenzin (₺)Motorin (₺)
Ankara7.13 ₺6.49 ₺
İstanbul (Avrupa)7.08 ₺6.44 ₺
İstanbul (Anadolu)7.07 ₺6.43 ₺
İzmir7.16 ₺6.52 ₺


EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'ın açıklamalarında:

"Bugün Kurulumuz olağanüstü toplanarak hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını korumak için tavan fiyat uygulaması kararı aldı. Kararımızın ardından tavan fiyattan daha aşağı rakamlarda akaryakıt satışı, daha fazla fiyat rekabeti bekliyoruz. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak. Ancak kimse tavan fiyattan bir kuruş pahalı satamayacak”

Akaryakıtta gizli zamma EPDK'dan tavan fiyatı freni bu geceden itibaren yürürlüğe girecek olan tavan fiyat uygulaması kapsamında il bazında fiyatlar; EPDK'nın resmi internet sitesinden yayınlanacak. Tavan fiyat uygulaması 2 ay geçerli olacak. 

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK); daha önce 2009, 2014 ve 2015 yıllarında olmak üzere üç defa tavan fiyat uygulamasına gitmişti.

Tüm içerikler okundu!

Next page