BENZİNLOG
04
mayıs
2018
Yakıt
Tasarruf
Akaryakıtta Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak 9 İpucu
AKARYAKIT TASARRUFU

Gün geçtikçe artan akaryakıt fiyatları nedeniyle araç kullanmak oldukça masraflı hale geldi. Yine de, arabası olsun olmasın herkesin dilinde olan yüksek akaryakıt fiyatlarına rağmen tasarruf etmek mümkün. Size vereceğimiz 9 ipucu ile hem akaryakıt kullanımınızı azaltabilir hem de bütçenizden tasarruf edebilirsiniz.

Yakıt tüketimi araç özelliklerine veya motor hacmine bağlı olduğu kadar kullanım şeklinden de bir o kadar etkilenir. Genelde kullanıcılar araçlarının çok yaktığından şikâyetçidir. Lakin yapılması gereken basittir. Bilmeniz gereken her şeyi bu yazı altında bulacaksınız.

1)ARAÇ BAKIMINA ÖNEM VERİN

Araç bakımlarının tam olması yakıt tasarrufu için en önemli etkendir.  Hava filtresini, motor yağını, bujileri düzenli aralıklarla kontrol etmeniz hem aracınızın ömrünü uzatır hem de yakıt tasarrufunuzu arttırır.  Üretici firmanın kitapçıkta size söylediği bakım tarihlerini aksatamamakta fayda var.

2)MOTOR ISINSIN DİYE BEKLEMEYİN

Yaz aylarında gitmeye hazır değilseniz aracınızı çalıştırmayın. Kışın ise hareket etmeden önce motorun ısınması için 1-2 dakika rölantide çalıştırmanız yeterlidir.  Daha uzun sürelerde araç hareket etmemesine rağmen en az 1 litre ekstra yakıt tüketir.

3)GEREKLİ OLMAYAN DURUMLARDA FRENE BASMAYIN

Aracın frenini yerinde kullanmalısınız. Yapılan her fren araç deposundan birkaç damla yakıt eksiltir.

4)ANİ SÜRATLENMEYİN

Ani hızlanma motora yüksek hacimde yakıt ilettiği için önerilmez. Bunun yerine hızınızı yavaş yavaş arttırın. Gaza ani yüklenme durumu normalden daha fazla yakıt yakılmasına neden olur. Aslında  ‘’Gaz pedalına yumurta varmış gibi basmak’’ deyimi tasarrufun en önemli şartını ortaya koyuyor.

5)LASTİK HAVA BASINCINIZI  DAİMA  KONTROL EDİN

Her zaman üreticinin belirttiği boyuta ve hava basıncına uygun lastik kullanın. İdeal hava basıncı yakıt deposu kapağının altında ya da araç kitapçığında olabilir.

6)HIZLI GİDERKEN CAMLARINIZ KAPALI OLSUN

100km/saat hızla gittiğinizi düşünürsek açık camlar size yüzde 4 yakıt israfı yaratır.

7)DEVİRE EN UYGUN VİTESTE SEYAHAT EDİN

Birinci viteste uzun süre gidilirse yakıt tüketimi anormal seviyelere çıkar. Birinci vites aracın harekete geçmesi içindir.  Vites değiştirirken motor devrinin yükselmesini beklemeyin. Araçtan araca değişmekle birlikte genellikle 2000-4500 d/d aralığında olan maksimum tork devrinde olucak şekilde vitesler değiştirildiğinde yakıt tüketimi önemli ölçüde azalacaktır. Yavaşlama durumunda ani fren yerine ayağınızı gazdan çekip vites düşürerek, motor kompresörüyle yavaşlamak yüzde 15-20 oranında tasarruf yaptırır

8)İNCE DETAYLAR PARANIZIN CEBİNDE KALMASINI SAĞLAR

Peki nedir bu ince detaylar?  Madde madde inceleyelim

* Aracınızı 25 kilometre/saatten düşük, 95 kilometre/saatten yüksek hızda kullanmamaya dikkat edin.

*Taşıma kapasitesinin üstündeki her 45 kg yük size yüzde 7 yakıt israfı olarak yansır. Gereksiz yük taşımayın.

*Aracınızı gölgeye park edin. Hem benzin buharlaşması yaşamazsınız hem de aracı soğutmak için klima açmayarak  yüzde 10 civarında yakıt israfından kurtulmuş olursunuz.

*5 km ve daha kısa mesafeler için kişisel aracınızı kullanmayın.

*Aracı çalıştırdıktan sonra ilk 5 dk içinde hız yapmayın.

*2 dkdan fazla duracaksanız  kontağı kapatın.

9)BENZİNLİTRE İNDİRİN

“İlk gördüğüm istasyona gireceğim” yerine “en doğru istasyona gireceğim” mottosuyla çalışan yeni girişim BenzinLitre, konumunuza en yakın akaryakıt istasyonlarını size sunuyor. BenzinLitre  ile en uygun benzin fiyatı, dizel fiyatı ve LPG fiyatını görebilmek mümkün. Ayrıca uygulama içi arama yaparak en ucuz benzinin satıldığı istasyonlara da ulaşabilirsiniz.Aynı zamanda uygulamadaki herhangi bir benzin istasyonuna tıkladığınızda  sadece fiyatları değil  istasyon ayrıntılarını da görebilirsiniz. İstasyonun açık olduğu saatler, market, restoran, tuvalet gibi özelliklerinin bilgisine de yine BenzinLitre üzerinden ulaşabilirsiniz

Tüm içerikler okundu!

Next page