BENZİNLOG
27
ekim
2021
Benzinlik
Yakıt
Gündem
Akaryakıtta Eşel Mobil Sistem 2022'de de Devam Edecek

Akaryakıtta Eşel Mobil Sistem 2022'de de Devam Edecek

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, akaryakıtta eşel mobil sistemi 2022'de de devam edecek. Fiyat artışlarının bir kısmı ÖTV'den karşılanarak satış fiyatına yansıtılmayacak. Peki eşel mobil sistem ne fayda sağlıyor? Gelin birlikte bakalım...

Eşel mobil sistem, akaryakıt zamlarının son tüketiciye yani vatandaşlara yansımamasını sağlıyor. Gelen zamların bir kısmını özel tüketim vergisinden (ÖTV) karşılayarak daha anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse, ÖTV'den feragat ederek zammın vatandaşlara yansıması engelleniyor. 

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nın kamu maliyesiyle ilgili bölümünde, 2021 yılında ÖTV gelirinin toplam vergi geliri içindeki payının yüzde 20’nin altına ineceği kaydedildi. 2022 yılında ise ÖTV payının yüzde 17.4 olarak hesaplanırken,  gelir kaybında eşel mobil sistemin etkisi olacağı vurgulandı. Programa göre, dalgalı kur rejimi uygulaması devam edecek. Enflasyon hedeflemesi sistemi sürecek. Döviz kurunda sağlıksız fiyat oluşumu gözlenirse piyasa istikrarı için gerekli adımlar atılacak.

Son zamanlarda yakıt fiyatlarına art arda zamlar gelmeye başladı. Bu zamların nereye kadar süreceğini öğrenmek için Benzinin Litre Fiyatı 11 TL'ye Çıkabilir yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page