BENZİNLOG
13
ekim
2021
Gündem
Akaryakıta 3 TL Zam

Akaryakıta 3 TL Zam

Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, eşel mobil sistemden vazgeçilmesi halinde verginin fiyata eklenerek litre başına 2.5-3 TL arasında zammın otomatik olarak pompa fiyatına yansıtılacağı anlamına geldiğini bildirdi.

Türkiye'de akaryakıtta uygulanan Eşel Mobil Sistemi uygulaması sürdürülüyor. Artan fiyatların tüketicilere yansımaması için, kur ve petrol fiyat artışları ÖTV’den karşılanıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalar, artık bu uygulamanın sürdürülebilirliğinin kalmadığını gözler önüne seriyor. Bununla birlikte Eşel Mobil Sistemin'den vazgeçilirse, akaryakıta bir anda 2,5-3 TL zam gelebilir.

Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, Eşel Mobil Sistem'de sürecin sonuna gelindiğini açıkladı. Zira akaryakıt kaynaklı enflasyon oluşmaması için uygulamaya konulan Eşel Mobil Sistemi, akaryakıttan alınan ÖTV'yi neredeyse sıfırladı. Şu anki durumda sadece benzinde yapılacak fiyat artışının belli bir miktarı ÖTV’den karşılanabilir. Sistemin işe yaradığını ancak artık ekarte edilecek ÖTV'nin kalmadığını belirten Nazmi Karyağdı, hükümetin bu konuda kaynak arayışında olduğunu ancak şu ana kadar yapılan çalışmaların geçici olduğunu söylüyor.

“Çözüm Geçici ama Etkisi Yıkıcı Olabilir”

Azalan gelirin diğer vergiler üzerinden karşılanmasının geçici bir çözüm olduğuna vurgu yapan Nazmi Karyağdı, bunun etkilerinin kalıcı olabileceği uyarısında bulundu. Dolaylı vergilerin azaltılarak ekonominin sağlıklı bir patikaya yönlendirilmesine gerektiğine işaret eden Nazmi Karyağdı, önerilerini 4 maddede özetledi:

• Gelir İdaresinin, etkinliğini artırmaya yönelik 2005’te başlattığı çalışmaları yeniden gündemine alması ve hızla dönüşüm sürecini tamamlaması,

• Kayıt dışılığı teşvik eden mevzuat düzenlemelerinin ortadan kaldırılması ve siyasi olarak bu mücadelenin öncelikli konu olarak desteklenmesi,

• Ülke içinden transfer fiyatlandırması yöntemleriyle kazanç aktarılmasının denetim ve uygulama ile önlenmesi,

• Harcama ve tasarrufa kaynak olan her türlü gelirin verginin konusuna girmesi. Bununla beraber hem düzenleme hem de uygulama olarak adil bir vergi sisteminin yeniden inşa edilmesi.ÖTV Geliri 10 Milyar Lira Düştü

Nazmi Karyağdı, Eşel Mobil Sisteminin uygulama sürecinde, Türk Lirası’nın değer kazandığı dönemlerde akaryakıt kaynaklı ÖTV gelirlerinde ciddi azalma yaşandığı bilgisini verdi. Buna göre 2017 yılında 65 milyar 622 milyon lira olan ÖTV geliri, TL’nin değerlendiği 2018’de 55 milyar 593 milyar liraya geriledi. 2019’da 60.1 milyar lira olan ÖTV tahsilatı, 2020’de 69 milyar lirayı bulurken, bu yılın Ocak-Eylül dönemindeki tahsilat 26 milyar 178 milyon lira oldu.

Enflasyonu düşürmeyi hedefleyen maliye politikasının aracı olarak uygulanan sistemin vergi gelirini azaltmasına karşın, vatandaş ve işletmelerin fiyat artışına maruz kalmasını önlediğini vurgulayan Karyağdı, bunun maliyet enflasyonunu önemli ölçüde azalttığını dile getirdi.

ÖTV kaynaklı azalan vergi geliri için yeni kaynak arayışlarına girişildiğine değinen Nazmi Karyağdı, bunları, “Tütün ve alkol ürünleri üzerindeki ÖTV’nin artırılması, finansman gider kısıtlaması, araç giderlerinin yüzde 70’inin gider yazılması, bu yıl yüzde 20’ye inmesi gereken kurumlar vergisi oranının yüzde 25’e çıkarılması vb. gibi” şeklinde sıraladı.


Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan önceden haberdar olmak için BenzinLitre uygulamasını indirebilirsiniz.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page