BENZİNLOG
14
kasım
2018
Benzinlik
Yakıt
Akaryakıt Tankı Temizliği Nasıl Yapılır?

AKARYAKIT TANKI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Benzin, mazot gibi enerji kaynakları yenilenebilir kaynaklar olmadığı için benzin istasyonlarındaki yakıt tankında kalıntılar bırakır. Bu kalıntı wax ve ağır hidrokarbondan kaynaklı olup akaryakıt tankınızda tortulaşma ve polimerleşmeye yol açar. Eğer bu temizliği ihmal ederseniz zamanla biriken kalıntılar akaryakıt tankının kapasitesinin azalmasına sebep olacaktır. Bu tarz bir ekstra masrafla karşılaşmak istemiyorsanız size 2 yılda bir olmak üzere akaryakıt tannızı temizlemenizi öneriyoruz.


Akaryakıt tankı temizliği için alanında donanımlı ve yetkili kişilerle çalışmalısınız. Gerekli tüm emniyetleri aldıktan sonra dolu tankın içindeki yakıt, tankerin diğer boş gözüne nakledilir. Tüm bu işlem görevli kişinin denetiminde gerçekleşmelidir. Daha sonra kalıntılarla dolu boş akaryakıt tankı görevli personel tarafından temizlenir ve mazot ile yıkanır. Son olarak tankerin boş gözüne nakledilen yakıt, temizlenen tanka geri yüklenir. Teknolojinin ilerlemesiyle bu işlemi, tankın içerisinde bir personel olmadan dışarıdan kontrol edilen makineler ile yapan firmalar da mevcut.

Akaryakıt tankı temizlenmezse ne olur?

Yakıt tankının içerisindeki tortular birikirse:

- Yakıt özelliğini yitirir.

- Tank çürür. Zehirli gaz ortaya çıkar.

- Yakıt tüketimi artar.

- Yakıt tankının kapasitesi düşer.

- Tank parçaları sık sık arızalanır.

- Mazot pompalarının bozulmasına ve filtrelerin tıkanmasına neden olur.


 AKARYAKIT TANKI İHMALE GELMEZ. İşinin ehli olan markalar tarafından sökülüp temizliğinin yapılması gerekmedir. Aksi takdirde can ve mal kaybı gibi durumlar yaşanabilir.

Tüm içerikler okundu!

Next page