BENZİNLOG
30
mart
2019
Yakıt
Akaryakıt Neden Ucuzlamıyor 2019

Akaryakıt neden ucuzlamıyor?

Açıkcası Akaryakıt neden ucuzlamıyor sorusu vatandaşların en çok merak ettiği noktalardan biri. Petrol fiyatları dalgalanıyor fakat fiyat düşüşleri neden kullanıcıya yansımıyor, görelim.

Türkiye’nin kendi akaryakıt ihtiyacını karşılama oranı %10’un altında. Çok büyük bir kısmı ihraç edilen akaryakıtta, fiyatın  yaklaşık %60’ı vergilendiriliyor. Bu da Türkiye’de vatandaşın pahalı fiyatlar üzerinden akaryakıt almasına neden oluyor. Toptancı marjı, gelir payı, dağıtıcı payı, bayi marjı toplamı ve toplam vergi gibi değerlerin işin içine girmesiyle, akaryakıt ülkeye düşük fiyattan gelse bile yükseliyor. 2019 yılında 1 litre mazottan alınan vergi 1.79 TL olmakla beraber 1 litre benzinden alınan vergi 2.37 TL.

Akaryakıt neden ucuzlamıyor sorusunun bir diğer cevabı ise oluşan kriz ortamı. Petrol varil fiyatı düşse bile yükselen dolar kuru nedeniyle Türkiye gibi petrol ithal eden ülkeler bu dolar krizinden olumsuz etkileniyor. Yani artan döviz kuru, düşen varil fiyatını dengeliyor. Hatta bazen artıya bile çıkıyor. Bu sebeple de akaryakıt ucuzlamıyor.

Örneklendirecek olursak : x birim petrolü 2 ay önce 20 dolardan alıyorduk, şimdi ise 10 dolara alıyoruz. Ama bugünün kur karşılığı geçmişten daha yüksek. Petrolü mal etme fiyatımız artıyor. Döviz kuru yükseldikçe petrol ithal eden ülkelerde akaryakıt fiyatlarının düşmesi çok zor.

Petrolü ihraç eden ülkeler baktığımızda ise onların da zarar ettiğini görüyoruz. Azerbeycan, Brezilya, Suudi Arabistan gibi ülkeler hem fiyat düşüşünden hem de kendi paralarının değer kaybetmesi sebebiyle zarar görüyor.  

Tüm içerikler okundu!

Next page