BENZİNLOG
22
mart
2020
Akaryakıt İstasyonu
Akaryakıt İstasyonu
Akaryakıt İstasyonu Temiz mi?

Akaryakıt İstasyonu Temiz mi?

Akaryakıt istasyonunun temiz olması olması araç sürücülerinin kararında büyük rol sahibi. Özellikle kadın sürücüler akaryakıt istasyonunda temiz tuvalet arıyor. Sadece tuvalet değil; market ve pompaların bulunduğu alanlarında temiz olması, özellikle içinde bulunduğumuz Corona Salgını döneminde oldukça büyük önem taşıyor. 

Bu konuda sürücü hassasiyeti yüksek tutuyoruz fakat istasyonları kirleten yine bizleriz. Opet ve Shell temiz istasyonlar konusunda nam salmış durumda. Petrol Ofisi, Total, GO, Moil istasyonları da temiz olmaları sebebiyle oldukça fazla tercih ediliyor. Fakat çok bilinmese de Türkiye'deki Akaryakıt Markaları 100'ün üstünde. Ve markaların hatrı sayılır bir kısmı bu konuda gerekli yatırımı yapmıyor. 

Çoğu küçük marka akaryakıt pazarın %1'in altında bir paya sahip. Bir istasyonun temizliği onu tercih etmemize sebep olurken, kirli bir istasyonla karşılaşınca "Buraya bir daha uğramam" tepkisini gösteriyoruz. Araç ile giderken dışarıdan istasyonun temiz olup olmadığını anlamak zor. 110.000 km yol serüvenimizin sonunda sizinle bazı ipuçları paylaşabiliriz. 

  • Büyük markaların istasyonları çok büyük ihtimal temiz oluyor. Opet, BP, Shell, Petrol Ofisi gibi markalar bu konuda gerekli yatırımlarını yapıyor. 
  • Tabelası kırık yada yıpranmış, pompa yanlarındaki çöplerin dolu olduğu, etrafında atık lastiklerin bulunduğu istasyonların hem tuvaleti hem de marketi kirli oluyor. 
  • Market camları akaryakıt istasyonu temiz mi sorunuza yanıt bulmanızı sağlayabilir.
  • İçinde oto yıkama bulunan istasyonlar genelde temiz oluyor. 
  • Yakıtın nispeten ucuz olduğu, tuvaletin istasyonun dışında kaldığı akaryakıt istasyonları iste oldukça kirli.

Corona salgını olduğu dönemde Opet, Shell gibi markalar durumu oldukça profesyonel bir şekilde yönetiyor. Musluklar otomatik, kapılar el sensörüyle açılıyor. Akaryakıt istasyonlarında dezenfektan bulunuyor. Ödeme kısmında ise kredi kartı ile temassız bir şekilde ödeme yapma imkanına sahipsiniz. Küçük markalarda ise pos cihazının olmadığı akaryakıt istasyonlarına da denk geldik. 

Yakıt fiyatlarının düşmesi sizi yakıt almak zorundaymışsınız gibi hissettirebilir. Fakat bu sağlığınızdan önemli değil. İstasyona giderken kendi bakımızın yanı sıra aracınızın temiz olduğuna emin olmalısınız. Corona virüse karşı araba nasıl temizlenir yazımızdan bilgi alabilirsiniz. 65 yaştan daha genç vatandaşlarımız da dahil olmak üzere, bu dönemde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page