BENZİNLOG
06
mart
2021
Benzinlik
Akaryakıt İstasyonu Günlük Ne Kadar Kazanır?

Akaryakıt İstasyonu Günlük Ne Kadar Kazanır?

Dünya’da en fazla gelir elde edilen ve ekonomideki payı oldukça büyük olan sektörlerden biri şüphesiz  akaryakıt sektörüdür. Çıkan petrol işlenerek benzin istasyonları aracılığıyla halka ulaştırılıyor. Kazanç konusunda oldukça tatmin edici olan akaryakıt sektörü için en çok merak edilen sorularından biri elbette ki akaryakıt istasyonu günlük ne kadar kazanır sorusu oluyor. Ayrıca akaryakıt sektörüne yatırım yapacak olanlar da benzin istasyonu ne kadar kazanır sorusunun cevabını merak ediyor. 

Akaryakıt istasyonları genellikle 24 saat açıktır ve her açık bulunduğu anda personellerinin aktif olarak bulunması gerekiyor. Akaryakıt istasyonlarının işletilmesi oldukça uğraş verici bir süreçtir ve mutlak ilgi gösterilmesi gerekiyor.


Akaryakıt istasyonlarında kar marjları çok düşüktür. Fakat Türkiye’de araç sayısı düzenli olarak artmakta. 2021 yılı itibariyle trafiğe kayıtlı 24 milyon 256 bin 741 tane araç bulunuyor ve bu kapsamda müşteri kitlesi araç sayısında oranla artış gösterecektir. Akaryakıt istasyonları günlük ne kadar kazanır diye merak ediyorsanız öncelikle satılan akaryakıttan alınan karları inceleyelim. Akaryakıt istasyonlarında satılan benzinin kar marjı ortalama olarak yaklaşık %4 seviyesindedir. Motorinin kar marjları ise ortalama olarak yaklaşık %6’dır. LPG’de ortalama olarak yaklaşık % 6’dır. Yani 7.20 TL’den satılan bir litre benzinden elde ettiğiniz kar rakamı 32 kuruştur.

Akaryakıt istasyonlarının kar marjı , günlük sattıkları akaryakıt  miktarı(lt) ile değerlendirilmekte. Bunların haricinde  kira gelirleri, market gelirleri gibi gelirler de var. Büyükşehirlerde bulunan akaryakıt istasyonları günlük ortalama 20 bin litre akaryakıt satıyor. Kırsalda bu rakam 8.5 bin litre oluyor. Türkiye genelinde ise bir akaryakıt istasyonu günde ortalama 12 bin litre yakıt satıyor.

Ortalama bir akaryakıt istasyonu günlük olarak şu rakamlarda satış gerçekleştirir:

• 5000 Litre Benzin x Litresi 7.20 TL’den

• 9000 Litre Motorin x Litresi 6.75 TL’den

• 14000 Litre LPG *x Litresi 3.80 TL’den

149.950 TL yapar. Benzinden % 4 , motorinden % 6 ve LPG'den % 6 yüzdelerine göre kar marjı hesaplarsak eğer ortalama olarak 8.280 TL gün sonunda bir benzinliğin bu rakamlarda satış yapması durumunda net gelirini hesaplamış oluyoruz. (Fakat bu kar marjlarının ve birçok faktörün akaryakıt istasyonların kazançlarında farklılık oluşturmaktadır)

Akaryakıt istasyonu günlük ne kadar kazanır sorusuna akaryakıt haricinde diğer ek gelirlerde eklenerek hesaplanıp cevap vermek gerekmektedir. Örneğin benzinlikte bulunan marketlerin, oto yıkamaların vb. bir çok ek gelirlerinin olduğunu bilmekte fayda var. 

Eğer bu yazıyı okuduktan sonra akaryakıt istasyonu açmayı düşünüyorsanız Akaryakıt İstasyonu Açma Maliyeti 2021 yazımızdan detaylarını öğrenebilirsiniz.

Tüm içerikler okundu!

Next page