BENZİNLOG
04
nisan
2019
Benzinlik
Akaryakıt İstasyonu Bakımı

Akaryakıt İstasyonu Bakımı Nedir?

Akaryakıt istasyonlarının ömrünü arttırmak amaçlı yapılan bakım, parça değişimi, onarım gibi işlemlerin tümüne akaryakıt istasyonu bakımı denir. Akaryakıt istasyonu bakımının düzenli olarak yaptırılması dâhilinde arıza sıklığının azalması sağlanır. Akaryakıt istasyonu bakımı sayesinde tesisler ekonomik olarak da fayda sağlar.

Akaryakıt İstasyonu Periyodik Bakım Çalışmaları

Elektrik ve mekanik kontrolleri akaryakıt istasyonları için büyük önem taşıyor. Tesisler her gün daha da teknolojik bir hale geliyor. Özellikle büyük markalar bu konudaki yatırımlarını arttırmış durumda. Peki akaryakıt istasyonu elektrik bakımı neleri kapsar? Listeleyelim.

Akaryakıt İstasyonu Elektrik Bakımı

-Ana panonun kontrolü : Sistemin kalbi. Bu merkezde arıza olması pompadan, ödeme sistemlerine kadar her şeyi etkiler.

-Kompanzasyon kontrolü : Aktif gücün en yüksek seviyeye getirilip verimi arttırmak amaçlı yapılan işleme kompanzasyon denir.

-Tali panoların kontrolü, temizliği ve ölçümleri

-Pompa altı ve tank içi girişlerin kontrolü

-Topraklama ölçümleri ve raporlanması

-Pompa ve dolum hortumu elektrik iletkenliği kontrolü

- İstasyon bodrumunda ve su kuyularında LEL değerlerinin okunması- Bir yanıcı maddenin hava içinde patlayabileceği en alt sınır LEL yada APS (Alt Patlama Sınırı) olarak adlandırılır.

Akaryakıt Tankı Temizliği

Akaryakıt istasyonlarında hem yer altında hem de yer üstünde tanklar bulunabilir. Bu tankların bakımının ihmal edilmesi zamanla tankların içinde çamur, su ve tortu birikmesine ve dolayısıyla yakıtın veriminin düşmesine sebep olur. Kirli Yakıt tankın ömrünü de azaltır.

Akaryakıt Tankı Nasıl Temizlenir yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

AKARYAKIT TANKI İHMALE GELMEZ. İşinin ehli olan markalar tarafından sökülüp temizliğinin yapılması gerekmedir. Aksi takdirde can ve mal kaybı gibi durumlar yaşanabilir.

Tüm içerikler okundu!

Next page