BENZİNLOG
07
Şubat
2022
Benzinlik
Akaryakıt İstasyonları Neden Kapanıyor?

Akaryakıt İstasyonları Neden Kapanıyor?

Geçtiğimiz günlerde PUİS genel başkanı İmran Okumuş'un benzin istasyonlarının kapanacağı yönünde açıklamaları gündeme geldi. Bu durum, akıllara akaryakıt istasyonları neden kapanıyor sorusunu getirdi. Okumuş, yaptığı açıklamada benzin istasyonlarının sorunlarını dile getirdi ve durumun aciliyetini vurguladı. Peki akaryakıt istasyonları neden kapanıyor?

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Başkanı İmran Okumuş, dünyada akaryakıt fiyatlarının aşırı yükselmesi, ülkemizde doların aşırı yükselmesi yüzünden yurtiçinde pompa fiyatlarının öngöremedikleri seviyelere geldiğini belirtti. Bu yüzden akaryakıt istasyonlarının zor durumda olduğunu ve mevcut fiyatlandırmalarla kapanmaya doğru ilerledikleri konusunda uyarıda bulundu. İmran Okumuş'un açıklamaları akaryakıt istasyonları neden kapanıyor sorusuna cevap niteliğindeydi. Okumuş düşen kâr oranlarıyla birlikle benzin istasyonlarının şuanda zararına çalıştıklarını belirtti. Akaryakıt istasyonlarının bu duruma çok fazla dayanma gücünün kalmadığını, yetkili kurumlarla acil anlaşmaya gitmeleri gerektiğini, aksi takdirde kapanmaların başlayacağını belirtti.

EPGİS başkanı Fesih Aktaş ise akaryakıt istasyonlarının bu sorununa çözüm olarak iki seçeneğin olduğunu belirtti: İlki bu artışın tüketicinin cebine yansıtılması; ikincisi kamunun aldığı vergilerin bir kısmından feragat etmesi yönünde olduğunu, fakat ikincisinin pek ihtimal dahilinde olmadığını söyledi. Kısaca akaryakıt istasyonları neden kapanıyor sorusuna cevap olarak Aktaş'ın sunduğu bu koşullar sağlanmazsa ülkenin mevcut durumuna yeterince dayanan akaryakıt istasyonlarının daha fazla dayanma gücü kalmadığını ve akaryakıt istasyonlarının kapanmaların artık başlayacağını belirtti.

Tüm içerikler okundu!

Next page