BENZİNLOG
07
Şubat
2022
Benzinlik
Akaryakıt İstasyonu
Akaryakıt İstasyonları Ne Kadar Kazanıyor

Akaryakıt İstasyonları Ne Kadar Kazanıyor

Yeni dünya düzeni ile birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi hızla artıyor. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi vb. yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar artmakta ve fosil yakıtlara olan rağbet azalmakta. Ancak başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada hala milyonlarca varil dizel, benzin ve LPG tüketilmekte. Bu, özellikle fosil yakıtlar ile çalışan araçlar için vazgeçilmez bir kaynak. Türkiye’de de 22 milyon civarı araç her gün yollara çıkıyor ve akaryakıt istasyonlarından yakıt alıyor. Hepimiz aracımıza yakıt alırken, önünden geçtiğimizde, tuvalet molasına durduğumuzda şu soruyu merak etmişizdir: “Akaryakıt İstasyonları Ne Kadar Kazanıyor?” Küçük veya büyük akaryakıt, benzin, petrol istasyonları her gün milyonlarca araca yakıt sağlamakta, pek çok çalışana iş imkanı sunmakta. Peki bu istasyonlar ne kadar para kazanıyor? Akaryakıt istasyonlarının kazancı ne? 

Benzin istasyonları, akaryakıt istasyonları, petrol istasyonları olarak da bilinmektedir. Türkiye’de ulusal ve uluslararası ölçekte onlarca akaryakıt istasyonu markası bulunur. Petrol Ofisi, Shell, TP, BP, Opet, Aytemiz, Teco ve Total bunlara örnek olarak gösterilebilir. Türkiye’nin dört bir yanında binlerce akaryakıt istasyonu bulunur. Buralarda tuvaletler, yeme-içme yerleri, marketler ve araç tamir, yıkama ve lastik tamir/hava vurma bölümleri yer alır. Ayrıca pompacı olarak bilinen ve araçlara benzin, LPG, akaryakıt sağlayan çalışanlar da bulunmaktadır. BenzinLitre uygulaması aracılığıyla istasyonların 40'tan fazla özelliğini listeleyebilirsiniz.

Akaryakıt İstasyonları Nasıl Açılır 

Akaryakıt istasyonları Türkiye’deki en karlı, en çok para kazandıran faaliyetlerin başında gelmektedir. Özellikle de turizm bölgelerinde, büyük şehirlerde, ana caddelerde, şehirler arası yolculukların sık yapıldığı bölgelerde olan istasyonlarda büyük yoğunluk yaşanmaktadır. Ancak bu oldukça masraflı bir girişimdir. Peki benzin istasyonu nasıl açılır

Öncelikle şehir dışında, yoğun olmayan noktada bile benzin istasyonu açmak için 1 milyon ₺’ye yakın bir sermaye ayırmak gerekmektedir. Şehir merkezlerinde, önemli lokasyonlarda benzin istasyonu açmak ise 5-10 milyon ₺ arasında bir bütçe gerektirebilir. Ayrıca benzin istasyonu devralmak istiyorsanız da yine milyonlarca lirayı gözden çıkarmanız gerekir.

Akaryakıt İstasyonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Akaryakıt istasyonu açmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.  Çünkü iş güvenliğini sağlamak, akaryakıtın saklama, depolama ve kullanım şartlarını güvenli yapmak hayati derecede önemlidir. Bu konuda yetkililer de yaptıkları denetim ve kontroller ile işi sıkı tutmaktadır. Ayrıca büyük akaryakıt firmaları da sizlerle bu şartları sağladığınızda çalışır. Peki hangi belgeleri sağlamanız gerekir?

 • İstasyon açma dilekçesi

 • Akaryakıt tankı sızdırmazlık raporu

 • Anlaşılan akaryakıt firmasıyla yapılan bayilik sözleşmesi

 • İstasyondaki tesisatlar için topraklama raporu

 • Katodik koruma raporu

 • İstasyon çalışanlarına ait sertifikalar (eğitim vb.)

 • Tank Loyd belgesi

 • Ruhsat projeleri

 • İtfaiye raporu

 • İşletme belgesi

 • İmar durumu belgesi

 • TSE standart hizmet yeterlilik belgesi

 • Tehlikeli maddeler için zorunlu sigorta poliçesi

Gelelim en önemli sorumuza :)

Akaryakıt İstasyonları Ne Kadar Kazanıyor 

Akaryakıt istasyonları yıllardır sahiplerine büyük paralar kazandırmaktadır. Çiftçiler, sürücüler, taşımacılık sektörü çalışanları, taşımacılık firmaları, otobüsler, dolmuşlar, taksiler her gün bu istasyonlara giderek depolarını doldurmaktadır. İstasyonlar yoğunluklarına göre farklı miktarlarda paralar kazanabilir.

Türkiye’de istasyonlar her gün binlerce lira para kazanır. Ancak bu paraların büyük bir kısmı masraflara gider. Kar payı ise yüzde 8-10 civarındadır. Yani günde 10 bin ₺ kazanan bir istasyon 1000 ₺, 100 bin ₺ kazanan bir istasyon ise 10 bin ₺ civarında kar etmektedir. Ayrıca benzin istasyonundaki araç tamir ve yıkama istasyonları, market ve kafeteryadan gelirler de önemli gelir kalemleridir.

Büyükşehirlerde, işlek noktalarda, yoğun yerlerde olmayan istasyonlar bile günlük 20-30 bin ₺ ciro yapabilmektedir. Bu da ayda 600-900 bin ₺ arasında ciro yapılması demektedir. Bu paranın yüzde 10’u kar olarak düşünülse 60-90 bin ₺ para net kar olarak düşünülebilir. Büyükşehirlerde, işlek ve yoğun noktalarda cebe kalan kar miktarı ise 100-200 bin ₺ olabilmektedir.

Yol Arkadaşınız BenzinLitre güvenli sürüşler diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page