BENZİNLOG
07
Şubat
2022
Benzinlik
Akaryakıt İstasyonu
Akaryakıt İstasyonları Kar Marjı 2022

Akaryakıt İstasyonları Kar Marjı 2022

Akaryakıt sektörü, dünyada en fazla kar elde edilen, ekonomideki payı oldukça büyük olan önemli bir sektör. Çıkan petrol işlenerek akaryakıt istasyonları, benzin istasyonları, petrol istasyonları, hangisini söylemek isterseniz, aracılığıyla halka ulaştırılıyor. Durum bu olunca en çok sorulan sorulardan biri de Akaryakıt İstasyonları Kar Marjı ile ilgili oluyor. 2022'de Akaryakıt İstasyonları Kar Marjı hep birlikte bir göz atalım.

2021 yılında 46'sı Zam, 12'si İndirim olmak üzere akaryakıt fiyatlarında tam 58 değişiklik yaşandığını, yayınladığımız 2021 Akaryakıt Alma Alışkanlıkları raporumuzdan biliyorsunuz. Art arda gelen zamlar sebebiyle akaryakıt istasyonları sıkıntı yaşamakta.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararıyla 2005’ten itibaren akaryakıt ürünlerinden litre başına "1 ₺" kazandıklarını söyleyen istasyon sahipleri, “Mazot 5 lirayken 1 lira kazanıyorduk, şimdi 15 lira oldu yine 1 lira kazanıyoruz. Akaryakıt İstasyonları Kar Marjı %20’den %9’a düştü” şeklinde belirtiyor. 

Sektör profesyonellerinden aldığımız bilgiler göre 2022 yılı itibariyle istasyonun 1 litre yakıttan kazandığı kar 1 TL'nin altında.


“Maliyetlerde  artış var” diyen sektör sendikaları, akaryakıta zam  gelirse ülke genelindeki istasyonların birer birer kapanmaya başlayacağını duyuruyor.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page