BENZİNLOG
22
mart
2020
Yakıt
Tasarruf
Yakıt
Tasarruf
Akaryakıt Fiyatları Neden Artıyor?

Akaryakıt Fiyatları Neden Artıyor?

Türkiye OECD ülkeleri arasında akaryakıttan en çok vergi alan 10 ülkeden biri. Aldığımız yakıtın yarısından fazlasını vergi olarak ödüyoruz. Son dönemdeki hareketli piyasada, aynı hafta içinde 39 kuruş artış gördüğümüz gibi 1 liranın üstünde bir fiyat düşüşüne de şahit olduk. Peki akaryakıt fiyatları neden artıyor?

Brent petrol yani Kuzey denizinden çıkarılan ve varili uluslararası standart kabul edilen ham petrol türü fiyatı akaryakıtı doğrudan etkiliyor. Varil fiyatı olarak duyduğumuz fiyat artışları yada indirimleri akaryakıt fiyatı üzerinde doğrudan söz sahibi. 2019 Nisan ayında Brent Petrolün fiyatının 70 dolarlık barajı aşıp ve 71 doları görmesi ile benzin 7 liranın üstüne çıkmıştı.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde en büyük etkenlerden biri üretimin azalması. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) üretim sınırlandırmaları ve petrol piyasasında söz sahibi ülkelerin ilişkileri (ABD’nin İran ile Venezuela’ya yaptırımları) akaryakıt fiyatının artmasına sebep oluyor. Öte yandan uzmanlar, Libya’da devam eden iç çatışmaların da fiyatların yükselmesine katkıda bulunduğunu ifade ediyor. Fakat içinde bulunduğumuz dönemde COVID-19 sebebiyle özellikle uçak ve otomobillerin yakıt tüketimi azalmış, varil fiyatı ise 30 doların altına düşmüş durumda.

Dolar/TL kurunun 1,55 lira olduğu 2009’da ise benzinin litresi ortalama 3,15 liraydı. Yani 45 litrelik bir benzin deposu 141,75 liraya dolabiliyordu. Şimdi ise 45 litrelik aracınızı ortalama 235 Türk Lirası bir fiyat ödeyerek doldurabiliyorsunuz. Son dönemdeki fiyat indirimleri depo maliyetini düşürmüş olsa da salgın sebebiyle tüketim oldukça azalmış durumda. 

Varil Fiyatları Akaryakıt Fiyatlarını Neden Bu Kadar Çok Etkiliyor

Türkiye akaryakıtta dışa bağımlı ülke konumunda. Varil fiyatlarının artışı kaynak ihtiyacının artmasına yol açıyor ve Türkiye'nin cari açığının artmasına sebep oluyor. Bu durumda akaryakıt fiyatlarını direkt olarak arttırıyor. 

Öte yandan LPG fiyatlarında şimdilik bir değişik görünmüyor. LPG Fiyatları Neden Düşmüyor yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Kuşkusuz fiyat dalgalanmalarında Türkiye’nin ekonomik koşulları da etkili. Ancak son dönemde petrol fiyatlarında yaşanan gelişmeler, Türkiye gibi petrol ithalatına bağımlı ülkeleri etkiliyor. Son bir haftada küresel petrol piyasasını etkileyen en büyük faktör ise Corona Virüsü. Petrol Fiyatları Ne Olacak

Salgın süresinde akaryakıt fiyatlarında büyük bir zam öngörülmüyor. Varil fiyatları tüketim sebebiyle oldukça düşmüş durumda. Tüm vatandaşlarımıza bu süre içinde evlerinde kalmalarını tavsiye ediyoruz 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page