BENZİNLOG
31
mart
2019
Yakıt
Akaryakıt Alımı Sırasında Yapılan Hileler ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Akaryakıt Alımı Sırasında Yapılan Hileler ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Aldığım yakıt erken bitti, su mu katılıyor? kaçak yakıt mı? soruları EPDK’nın açıklamalarına göre doğru değil. EPDK’nın gerçekleştirdiği yoğun denetimler sayesinde bunun gerçekleşmesi mümkün değil. Yine de akaryakıt istasyonlarında yapılan hileler var bu sebeple akaryakıt alımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda listeliyoruz.

Akaryakıt İstasyonlarındaki Hilelere Dikkat!

Fatura Verilmeden Satış Yapılıyor

Akaryakıt istasyonlarında araç plakası girilmeden satış yapılıyor ve satış sonrası fatura verilmiyor. "Akaryakıt aldıktan sonra fatura verilmedi. Fatura vermek vergi külfeti getirdiği için fatura vermekten kaçınıyorlar." Bu durum, akaryakıt alımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri.

Fiyat Tuzağına Düşmeyin

Kimi akaryakıt istasyonları ilan panosunda belirtilen fiyata rağmen pompada yüksek fiyattan akaryakıt satabiliyorlar. "Akaryakıt istasyonunun panosunda fiyatı görüp girdim. Akaryakıt alımı sırasında gözümü pompadan ayırmadım ve ilan panosundaki rakam ile pompadaki satış fiyatının farklı olduğunu gördüm.İlan edilen fiyat ile satın aldığınız fiyatı mutlaka karşılaştırın."

Pompalardan Hava Basıyorlar

Akaryakıt istasyonda yapılan hile deyince ilk akla hava basmak geliyor. Şikayetlere göre akaryakıt istasyonu çalışanı kolu yarım çekip işlem tamamlamadan pompanın kolunu tam çekerse benzin ve hava karışımı bir yakıt veriyorlar. "Her zaman aldığım kadar akaryakıt aldım. Fakat çok az yol gidebildik. Normalde aracımızda hiçbir problem yokken aracımıza motorin yerine hava bastılar. Daha sonra farklı bir istasyondan motorin aldığımızda ise problem geçti normal standartlarda yakmaya başladı aracımız."

Denetimlerden ötürü hava basımı da çok azalmış olsa da hala akaryakıt alımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında!


Tüm içerikler okundu!

Next page