BENZİNLOG
30
nisan
2018
Benzinlik
Yakıt
AdBlue Nedir?

Adblue Nedir?


Dizel (motorin) tipi akaryakıt kullanan, otobüs ve tırların ağırlıkla kullandığı, azot oksit salınımını azaltmak için kullanılan su bazlı üre çözeltisidir. Özellikle egzoz sistemlerine seçici katalitik indirgeme (SCR sistemi) bulunan bluemotion, blutech gibi teknolojilere sahip otomobillerde gereklidir.


Adblue Zorunluluğu


Avrupa Birliği, Dizel yakıt kullanan araçlarda ekstra olarak kullanılan Adblue’yu yeni nesil tüm dizel araçlarda kullanılmasını zorunlu kılmıştır.

Bu sebeple euro 4, euro 5 ve euro 6 diye adlandırılan yeni nesil araçlar üretilirken araçlara birde Adblue yakıt tankı ilave edilmektedir.


Adblue Yakıt Katkısı Mı?


Adblue, zararlı gaz salınımını minumum düzeyde tutmak için tasarlanmış bir üründür.


Adblue Biterse Ne Olur?


Aracınız önce Adblue seviyesinin azaldığını gösterge panelinde ikaz eder. Tamamen bittiğinde ise sisteme zarar vermemek için aracınız stop eder ve çalışmaz. Bu sırada dağ başında iseniz çekici çağırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da zaman ve para kaybı demektir. Ciddi masrafa sebep olur. Adblue patlayıcı değildir, çevreye zararlı da değildir ve taşınabilir sıvılar arasında minimum risk kategorisinde sınıflandırılmaktadır.


Adblue arızası çözümü

Teknoloji gelişmesine rağmen, Adblue arızası oldukça sık rastlanan bir durumdur. Farklı hava koşullarında, torkunun azalması ile ortaya çıkan Adblue arızası genelde Adblue pompasının çalışmamasına sebep olur. Sıvı halde bulunan madde, egzoz kısmına gelmediği için filtrelerin kuruyup, mekanizmaların zarar görmesine sebep olabilir.


Adblue iptali cihazı nedir?

Araçlarda bulunan Adblue sistemlerinden canbus line denilen hatlar üzerinden motor beynine giden sinyalleri değiştiren cihaza Adblue emulator denir. Bu emulator, motor beynine Adblue yakıt tankının %75’inin dolu ve sistemin sorunsuz olduğu sinyalini gönderir. Bu sayede araç çekişten düşmez ve Adblue yakıtına ihtiyaç Adblue iptal cihazı takılan araç çekişten düşmüş olsa dahi tekrar çekişini geri kazanır. Bu sayede Adblue arızasını tamir etmiş olursunuz.


Adblue Fiyatı Nedir?


Adblue fiyatı farklı markalara göre değişiklik göstermektedir. Renew, Opet, Würth Polisan ve Lubco başta olmak üzere farklı kalite ve markalarda litresi 50 cent ortalama ile Adblue bulabilirsiniz.


Tüm içerikler okundu!

Next page