BENZİNLOG
11
ağustos
2020
Araç Bakım
ABS Sistemi Nedir? ABS Uyarı Işığı Neden Yanar?


ABS Sistemi Nedir? ABS Uyarı Işığı Neden Yanar?


ABS NEDİR ?

 ABS sistemi (Anti-Lock Braking System) ani frenlerde tekerleklerin kilitlenmesini önlemek, direksiyondaki tam hakimiyeti sağlamak ve aracı güvenli bir şekilde durdurmak üzere tasarlanan bir sistemdir.Her türlü yol ve yük durumu baz alınacak olursa ani frenlemelerde tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek fren mesafesini minimuma indiren ve direksiyondaki tam hakimiyeti sağlayan fren sistemidir. 

ABS IŞIĞI NEDİR ?

ABS uyarı lambasının yanması size sağlıklı bir şekilde fren yapılamayacağı hakkında bir bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Güvenli sürüşlerin olmazsa olmazlarından olan abs uyarı lambasının ikazını dikkate alarak en yakın servis veya ustaya götürülmesi gereklidir.

ABS IŞIĞI NEDEN YANAR ? 

Peki güvenli sürüş için bu kadar önemli olan abs ışığı neden yanar ? ABS uyarı lambası sigorta atması, arızalı veya kirlenmiş hız sensörleri, sensörler ile abs kontrol ünitesi arasındaki kablolarda kopukluk, fren hidroliği seviyesinin düşük olması gibi durumlarda uyarı verebilir. Bunların yanı sıra abs ışığı bozuk yol ve arazi koşullarında bile uyarı verilmesine neden olabilir. Hatta bazen aracın yıkanması durumunda özellikle de tekerlek ve davlumbazların iç bölgesine yoğun bir şekilde tazyikli su tutulması neticesinde abs ışığının yanması ile sonuçlanabilir.

ABS IŞIĞI YANARKEN ARABA SÜRÜLÜR MÜ ?

 ABS uyarı ışığı aracınızı sürerken yanmaya başladıysa hatırlayacağınız en önemli şey dikkatinizi vermek olacaktır. Bu noktada kesinlikle paniğe kapılmamalısınız. Birçok durumda ışık yansa bile araç sürmeye devam etmekte sorun yoktur. Eğer fren pedali çalışıyorsa ABS sistemi olmadan da sürüşe devam edebilir ve ardından servise giderek ABS sistemi kontrolü yaptırabilirsiniz. Tabii ABS ışığının yanması bazı istisna durumlarda tehlike yaratabiliyor. Örneğin beraberinde normal fren uyarı ışığı da yanıyorsa mutlaka aracı durdurmalı ve daha ciddi problemler oluşmasını engellemelisiniz.

Tüm içerikler okundu!

Next page