BENZİNLOG
21
mart
2020
Gündem
21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

Bugün 21 Mart. Yılın 3’üncü ayının 21’inci gününün özel bir anlamı olduğunu biliyor muydunuz?

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Birleşmiş Milletler tarafından tanınan 2006 yılından beri kutlanan özel bir gündür. Bugünü özel kılan ise Down Sendromu olan bireylerin vücutlarındaki 21’inci kromozomlarında 2 değil 3 kromozom olması sebebiyle bazı farklılıklar göstermeleridir. 21’inci kromozomdaki 3 kromozomu temsilen bu gün her yıl 21 Mart’ta kutlanmaktadır. Peki Down Sendromu tam olarak nedir?

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu insanın 21. kromozom çiftinde +1 kromozom fazla bulunması sebebiyle, tüm insanlarda toplam 46 olan kromozom sayısının 47 olmasıyla ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Down Sendromu ismini onu tanımlayan doktordan almıştır. Down Sendromu, 1866 yılında sistematik bir şekilde bu farklılığı “sendrom” olarak tanımlayan İngiliz Doktor John Langdon Down’ın soyadıyla anılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Down Sendromlu insanların özellikleri nelerdir?

+1 kromozomun farklılığı, Down sendromlu insanların bedenlerinde ve zihinlerinde bazı değişikliklere sebep olur. Down sendromlu olan çocukların boy ve kilo gelişimleri yaşıtlarına göre daha yavaş olur. Problem çözme ve karar vermede daha fazla zorluk yaşayabilirler. Yaşıtlarına göre daha yavaş öğrenirler. Down Sendromu vücutta yapısal ve fonksiyonel değişiklikler ile tanımlanabilir. Tipik yüz görünümü, zihinsel kavramadaki aksamalar olarak kendini gösterir.Bilinmesi gereken şudur ki, her çocuk farklıdır. Her Down Sendromlu çocuk da farklıdır. Erken başlanan doğru eğitimle Down Sendromlu çocuklar zeka gelişimlerini tamamlayabilrler. Down Sendromlu çocukların özel eğitim, fizik tedavi ve dil terapisi almaları gerekir. Tüm bu eğitim imkanları doğru şekilde sağlandığında 1 kromozomun getirdiği farklılıklar Down Sendromlu çocuklar ve bireyler için problem olmayacaktır. 

Down Sendromu tedavi edilebilir mi?

Down Sendromu bir hastalık değildir. 

Genetik bir farklılıktır. Hastalık olmadığı için de herhangi bir ilacı yoktur. Down Sendromu için yapılması gereken en önemli şey doğru eğitimi sunmaktır. 

Türkiye Down Sendromu Derneği

Türkiye’de Down Sendromu Derneği ( downturkiye.org ) Down Sendromlu bireylerin daha iyi şartlarda eğitim alabilmesi ve daha mutlu bir yaşam sürebilmeleri için çalışmalar yapmaktadır. Down Sendromu Derneği  21 Mart Dünya Down Sendromu Günü için bir bağış kampanyası düzenlemiş, daha fazla insanın farkındalık kazanması için BenzinLitre ekibi olarak bu kampanyanın duyurulmasına katkıda bulunmayı kendimize bir görev bildik.

Buna ek olarak, BenzinLitre uygulaması üzerinden akaryakıt istasyonlarında tercihinizi yaparken özellikler filtresinden "engelli tuvaleti" seçeneğini filtreleyerek tuvalet ihtiyacınızı kolay sağlayabilirsiniz, aklınızda olsun.

Bu farkındalık hareketine katılmak için siz de farklı renk çoraplarınızı giyip #rengimizbelliolsun hashtagiyle fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz, bizden söylemesi :) 

Tüm içerikler okundu!

Next page