BENZİNLOG
06
ocak
2022
BenzinLitre
2021 Akaryakıt Alma Alışkanlıkları

2021 Akaryakıt Alma Alışkanlıkları

BenzinLitre, 2021 akaryakıt alma alışkanlıklarını açıkladı: Temiz tuvalet, Starbucks, mescid gibi tesis özelliklerini arayan ve akaryakıt alma kararı veren kullanıcılarımızın davranışlarını analiz ettik.

Partnerlerimizde Yelpazeyi Açtık

Bu yıl; akaryakıt, otomotiv, sigorta, bankacılık, lastik, market ve gıda gibi farklı sektörlerden büyük ve global markalar ile iş birlikleri yaptığımız bir yıl oldu. BP, Maserati, Hyundai, Dacia, Volvo, Skoda, Honda, Fiat, Volkswagen, Aksigorta, Türkiye Finans, Garanti Bankası, Halkbank, HangiKredi, Lastikpark, Bridgestone, Burger King ve n11.com başta olmak üzere 40+ yeni marka ile çalışma imkanımız oldu.

BenzinLitre 2020 yılında yaptığı toplam ciroyu 3 katına çıkarmayı başardı. Toplamda 51 farklı marka ile 94 farklı iletişim gerçekleştirildi.


Her İşin Başı Ekip

2021 senesinde ekibimiz 23 kişiye ulaştı. Kurulduğumuz günden beri değişmeyen geleneklerimizden olan Fethiye buluşmasında tüm Benzin Litre ailesi olarak bir araya geldik. “BenzinLitre Summer House”ta buluşup 4 gün boyunca tüm senenin stresini attık.

Aygaz ile Doğu Turu kapsamında 17 günde 31 şehir değişikliği gerçekleştirdik. İstanbul’dan başlayan yolculuğumuz Hakkari’ye kadar uzandı. Yol boyunca istasyonlarda ve dinlenme tesislerinde durarak insanlar ile sohbet ettik, sektörün nabzını ve yeni trendleri yokladık. Mardin’de Oyuncak Kardeşliği ile beraber bir sosyal sorumluluk projesine imza attık. Gaziantep Belediye Başkan Danışmanı Sn. Kayhan Doğan ve Tunceli Belediye Başkanı Sn. Fatih Mehmet Maçoğlu ile görüşerek fikir alışverişlerinde bulunduk. Değerli vakitlerini bize ayırdıkları için kendilerine teşekkür ederiz.


Shell Bu Yıl da Sürücülerin En Çok Tercih Ettiği Marka Oldu

Bu yıl 500 bini aşan BenzinLitre kullanıcılarının marka filtrelerinde en çok tercih ettiği akaryakıt markası geçen seneki gibi Shell oldu. Toplam marka filtrelemelerinin %26’sını Shell oluştururken ikinci sıra %19 ile Opet’in, üçüncü sıra da %17 ile Petrol Ofisi’nin oldu. Geçen seneki verilerimizle kıyaslandığında Petrol Ofisi marka filtrelerinde tercih edilme oranını %6 arttırdı. Ayrıca BP ve Total markaları da pazardaki tercih edilme payını artıran diğer markalar arasında.

Pandeminin etkisi tüm dünyada hız kesmeden devam ederken hijyen ve temizlik konuları kullanıcılar için önemli olmaya devam etti. Kullanıcılarımızın %91’i, akaryakıt istasyonlarındaki hijyenin onlar için önemli olduğunu belirtti.

Kullanıcılarımızın istasyon lavabo temizliğinde en başarılı bulduğu marka %45 ile Opet olurken, %22 ile Shell ikinci sırayı takip etti. Araştırmadaki diğer markaların oransal olarak geride kaldığı göz önünde bulundurulursa, temizlik konusunda Opet ve Shell’in pazarda büyük bir dominasyon kurduğu söylenebilir.

2021 senesi, akaryakıt fiyatları anlamında da oldukça hareketliydi. 12’si indirim, 46’sı zam olmak üzere toplamda 58 fiyat değişikliği oldu. Fiyatların ay içerisinde ortalama olarak 5 kez değişmesi, kullanıcı davranışlarına da yansıdı. Kullanıcıların istasyon seçerken önemsedikleri kriterlere baktığımızda dağılımın “uygun fiyat” (%25), “yakıt kalitesi” (%16) ve “istasyon imkanları” (%17) şeklinde olduğunu görüyoruz.


Bi’ Kahve İçer Hallederiz

Covid-19 salgını ile beraber başlayan istasyon market trendi 2021’de de artarak devam etti. Kullanıcılar; market, kahve ve yıkama gibi ihtiyaçlarını giderebilecekleri istasyonlara yönelmeyi tercih etti. Sene boyunca sürücülerin en çok tercih ettiği tesis özelliği %32 ile “Kahve Opsiyonları” oldu. 2020’ye nazaran, filtrelemedeki %5’lik artış ise dikkat çekti. En çok tercih edilen ikinci tesis özelliği %18 ile “Yemek Opsiyonları” olurken, üçüncü ise %16 ile “Kendin Yıka” oldu. 2021 yılında kullanıcılarımız en çok Starbucks olan akaryakıt istasyonlarını tercih etti. 

En çok filtrelenen dördüncü ve beşinci tesis özellikleri ise sırasıyla “Mescit” ve “Lastik Değişimi” oldu. Türkiye’deki mescit olan akaryakıt istasyonları verisine sahip tek platform olarak, sürücüler için ne kadar önemli bir ihtiyacı karşılamış olduğumuzu da bir kez daha görmüş olduk. 

İstasyon Yorumlarının %59’u Hizmet Üzerine Yapıldı

2021’de istasyonlara yapılan 390.000 yorumun %59’u Hizmet üzerine yapıldı. Çalışanların güler yüzlü olması, istasyon genel temizliği, lavabo hijyeni gibi konular sürücülerin en çok dikkat ettiği alt başlıkları oluşturdu. 2022 senesi içerisinde, kullanıcılarımız istasyonları genel olarak puanlamanın dışında hijyen, market, personel, yeme-içme gibi konularda da puanlama imkanına sahip olacak.

En Çok Tercih Edilen Yakıt Tipi: Benzin

Kullanıcılarımız, tesis özelliği filtrelerine ek olarak, istasyonlarda bulunan yakıt tiplerini de filtreleyebiliyorlar. 2021 yılı verilerine göre ise kullanıcılarımızın %35’i benzin satılan istasyonları filtrelerken dizelin oranı ise %33’e geriledi. LPG ise %2’lik artışla %29’a ilerleyerek 3. sırayı korudu. 

Münferit LPG dağıtıcıları arasında ise 3 senedir olduğu gibi Aygaz yine ilk sırada geliyor. Aygaz’ın ardından ise Milangaz en çok tercih edilen otogaz dağıtıcısı olarak karşımıza çıkıyor.

Benzin Litre’de akaryakıt dışında elektrikli şarj istasyonlarını da listeliyor ve tüm ülkede daha çok yaygınlaşması için çabalıyoruz. Kullanıcılar, kendilerine en yakın şarj noktalarının fiyatlarını, özelliklerini ve konumlarını Benzin Litre uygulaması ve web sitesi üzerinden görebiliyor. 2021 yılı verilerimize göre toplam yakıt filtrelemelerinin %3’ünü Elektrik oluşturdu. Şu anda trafiğe kayıtlı 50 bini aşkın elektrikli ve hibrit araç bulunuyor. Kullanıcıların bilinçli araç tercihleri, BenzinLitre’deki istatistiklere de yansıyor.

Gençlik Başımda Duman

Yaş gruplarında ise bir önceki yıl ile aynı olarak 25-34 ve 35-44 yaş gruplarındaki BenzinLitre kullanıcıları, tüm kullanıcılar arasındaki oranını artırdı. Geçtiğimiz yıl bu iki grup, toplam kullanıcıların %66’sını oluştururken bu yıl toplam kullanıcıların %69’unu aştılar. En kalabalık yaş grubu ise yine 25-34 yaş grubu oldu. Tüm kullanıcıların %41’i bu yaş grubuna dahil olurken kullanıcıların %28’i de 35-44 yaş grubuna dahil. Her ne kadar teknolojiye en yatkın yaş grubu olsalar da çoğu araç sahibi olmadığı için 18-24 yaş grubu kullanıcılar tüm kullanıcıların yalnızca %16’sına tekabül ediyor. En düşük orana sahip yaş grubumuz da 45 yaş üstü kullanıcılarımız. 


Zam ve İndirim Bildirimleri 27 Milyon Kez Görüntülendi!

Akaryakıt zamları ve indirimlerini ilk öğrenmek isteyen sürücülerimiz, 2021 yılında gerçekleşen fiyat değişikliklerini 27 milyondan fazla kez görüntüledi! 46’sı Zam, 12’si indirim olmak üzere toplamda 68 fiyat değişikliği gerçekleşti. 

Yeni Hedefler: İngiltere ve Hollanda

2020 yılında İtalya ve Almanya’ya açılmamıza ek olarak hedef ülkeler listesine İngiltere ve Hollanda da eklendi. 2022 yılı içerisinde Avrupa’ya daha çok yayılmayı hedefliyoruz.

Tüm içerikler okundu!

Next page