BENZİNLOG
28
ocak
2020
Benzinlik
BenzinLitre
2019 Akaryakıt Alma Alışkanlıkları

2019 Akaryakıt Alma Alışkanlıkları

Sürücüler marka seçiminde en çok Shell’i tercih etti!

2019 Akaryakıt Alma Alışkanlıkları Raporu.pdf

Benzinlitre kullanan 100 binden fazla sürücünün marka tercihlerini inceledik. İstasyon seçimi yapmadan önce, marka bazlı filtreleme yapan 13.147 durumu analiz ettik. “Tek bir marka” seçimi yapan sürücülerin %23’ü Shell, %11’i Opet ve %9’u Petrol Ofisi ve BP’yi seçti. Bu 4 marka, tek marka seçen sürücülerin yarısından fazlasının tercihi oldu. Bir başka deyişle, marka sadakati en kuvvetli sürücüye sahip 4 marka oldular. Geçen yıla göre toplam paylarını arttırdılar. Petrol Ofisi, istasyon sayısı en fazla olan dağıtıcı. Öte yandan, Shell’in batı illeri ve şehir merkezleri dışında bulunabilirliği daha düşük. Bu çalışma gösteriyor ki, sürücülerin marka tercihi istasyon adedi değil sunmuş olduğu katma değerli hizmetten kaynaklanıyor. Kullanıcılar eğer varsa öncelikli tercih ettiği yakıt markası olarak Shell’i istiyor. 

Aynı anda birden fazla marka seçimi yapan sürücülerin davranışına baktığımızda, kullanıcıların %38’i Shell içeren kombinasyonlu marka seçimi yaptı. Birden fazla marka tercihinde en çok görülen kombinasyonlar:

  1. Shell, Opet

  2. Shell, BP

  3. Shell, Aygaz

  4. Shell, Petrol OfisiTicari sürücülerin filo anlaşmaları, TTS (taşıt tanıma sistemleri) gibi çözümler sebebiyle Shell’i tercih ettiğini gözlemledik. Bu davranış özellikle şehir merkezlerinde oldukça yaygın. Öte yandan, şehir merkezlerinde Shell’i tercih eden sürücülerin uzun yolda farklı markalara yöneldiğini gözlemledik.

Aile yolculuklarında Opet’in tercih edilmesi

Geçtiğimiz yıl benzer davranışı gördüğümüz, bayram tatili ve uzun haftasonu (birleştirilmiş tatil) dönemlerinde sürücülerin yine Opet istasyonlarına daha fazla ilgi gösterdiğini gözlemledik. Sürücülerimizin %43’ü bu dönemlerde en az bir defa Opet istasyonlarına yol tarifi aldı. Yine geçen yıla benzer olarak, kullanıcı geri bildirimlerinde akaryakıt kalitesi veya saha/kasa çalışanları değil, istasyon imkanları öne çıktı. Aile yolculuklarında karar vericilere kadın/çocuk eklenmesi ile temiz tuvalet, bebek bakım ünitesi, market gibi farklı tesis özelliklerinin etkili olduğunu öngörüyoruz. Bir istasyonda ortalama kalma süresi en yüksek dağıtıcı marka Opet oldu. Buradaki verileri trafikten arındırdığımızda kullanıcılarının yakıt dışı vakit geçirdiği ve muhtemelen tuvalet ihtiyaçları için özellikle durduğu sonucu ortaya çıkıyor. Çünkü c-store olarak sürücülerimizin seçtiği kapsamlı-zenginleştirilmiş market olanağı bulunmayan istasyonlarda dahi sürücüler ortalama kalma süresini aşıyor. Market ve kahve dışında sürücülerin vakit alabileceği yıkama, yağ-değişimi gibi diğer özelliklerde bu araştırmada dikkate alındı. Yine aynı araştırma kapsamında dikkatimizi çeken önemli bir konu uzun yol sürücülerinin Opet’e gelmeden önce başka bir markadan yakıt alması. Bir başka istasyona girip, yaklaşık 12KM - 80KM arasında bir sonraki Opet’te uzun süre kalan sürücülerimizin davranışını diğer başka bir markada yaygın olarak görmediğimiz türden. Uzunyol yapan tatil sürücülerini kapsayan bu araştırma kapsamında, Opet tercih eden sürücülerimizin %25’i bu davranışı göstermektedir. Burada iki farklı durum söz konusu olabilir. 

1- Sürücüler yakıtı başka yerden alıp, tuvalet ihtiyacı için Opet’e giriyor.

2- Sürücüler en yakın Opet’e gelene kadar yakıtını bitiriyor ve en yakın Opet istasyonuna yetecek kadar yakıtını herhangi bir istasyonda alıp tekrar Opet’e giriş yapıyor. Burada hem yakıt hem tuvalet ihtiyacını karşılıyor.

Münferit bir otogaz markası olarak Aygaz’ın marka değeri


Sürücülerinin sadece bir marka seçtiği durumlara baktığımızda Shell’in %23 tercih ile ilk sırada yer aldığı Tablo-1’de sadece LPG satışı yapmasına rağmen Aygaz, en fazla tercih edilen 6.marka konumunda. Aygaz’ı ise sırasıyla Aytemiz, TP, Class, Go, Lukoil ve Kadoil takip ediyor.

1

 Shell

%23

2

 Opet

%11

3

 Petrol Ofisi

%9

4

 BP

%9

5

 Total

%4

6

 Aygaz

%3

Tablo-1


Münferit LPG istasyonlarında açık ara Aygaz tercih edilirken, sürücülerin ikinci en çok tercih ettiği münferit otogaz markası Milangaz oldu. Benzinlitre sürücülerine yapılan anket kapsamında “en iyi otogaz markası” olarak %63 oranında yine Aygaz seçilmişti. Öte yandan, 2019 ilk yarı yılında Aygaz’a alınan yol tariflerinde düşüş gerçekleşse de, özellikle bayram tatilinin denk geldiği yaz döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre %11 daha fazla hacim artışı gerçekleşti.

Shell

23%

Opet

11%

Petrol Ofisi

9%

BP

9%

Total

4%

Aygaz

3%

Aytemiz

2%

TP

2%

Class

2%

GO

1%

(not set)

1%

Lukoil

1%

Kadoil

1%

Milangaz

1%

Energy

1%

Diğer*

29%

Tablo-1A - Marka filtresinde, tek marka tercihinde bulunan Benzinlitre sürücülerinin markalara göre dağılımı.

* Diğer markaları oluşturan akaryakıt markaları, tek başına %1 pay alamamıştır,. Toplam tercihler içerisinden. %29 oranında diğer markaları tercih eden kullanıcıların oranı yüksek görünmesinin sebebi, diğer* altındaki akaryakıt markalarının sayıca çok olmasından kaynaklanıyor. Diğer markaların sürücüler tarafından seçilme sıralaması şu şekilde:  Alpet, Pacific, Eva, Sunpet, İpragaz, Moil, Termo, Hypco, Socar, Teco, Güvenalgaz, Nasoil, Bpet, Energy, Eksioglu, Marina, Mogaz, Almanya, Soil, Gama-Pet, Memoil, Bestoil, Petline, Boss, Ceylan, Teb Petrol, Lepet, Damla Oil, Daspet, Marmaray, Pars, Eurogaz, Gulf, Mola, Euroil, Hipet, Ligoil, Lionpet, 7kita, AHD, Akdogal, Çekoil, Kalegaz, Kocgaz, Qplus, Ergaz, Jetpet, Petrolux, Seypet, Hurgaz, İl-oil, Akpet, DMC, Ecopet, Lazoil, Npet, Omc-petrol, Starpet, Anapet, Antoil, Gemaoil, Goldoil, Habas, Hemoil, Netoil, Remoil, Riha, Tekoil, Turkpa, Ypet, Asmira_Asyakit, Aston, Normgaz, Petsa Petrol, Sanoil, Smart, T7, Turkishoil, United Petroleum, Yupet, Aksaray, Avrasya, BNG, Canpet, E-Maxpet, Eksen, Enkoil, gazpa, Hisargaz, İmajpet, Kentoil, Kpet, Lifepetrol, Mas, Meram Gaz, Navitas, Oktav, Petrotime, Pluspet, Powerwax, Primera, Rpet-Sanoil, Softoil, Spet, Turkpark, Turkuaz, Uzun Akaryakıt, Welloil

3 Milyon Yol Tarifi Alındı

2019’da akaryakıt istasyonlarına uygulama üzerinden 3 milyon yol tarifi alındı. Bu yıl uygulamada bulunan tesis-içi özellik sayısını 40’a çıkardık (yeme-içme seçenekleri, mescit, oto-yıkama, servis, yağ değişimi vb.). Akıllı tercihler yapan sürücülerin yıl içinde en çok kullandığı özellik market ve kahve oldu.  Yıkama türlerinde en çok aranan self-yıkama hizmetleri olurken, kahve tutkunları Starbucks olan akaryakıt istasyonlarını Benzinlitre üzerinden kolayca buldu. Sürücüler birincil olarak Google Maps’i tercih ederken ikincil tercihleri Yandex Maps (Navi) oldu.

5 Büyük Tavan Fiyatlarından Satışlarına Devam Etti

Shell, Opet, Petrol Ofisi, BP, Total ülke çapında birbirine yakın ve sıkı fiyat politikası ile satışlarını gerçekleştirdi. Petrol Ofisi ve Total’in belirli bayilerinde oldukça rekabetçi fiyatlarda indirimli satışlar da gerçekleşti. Ankara başta olmak üzere otogaz fiyatlarında tüketiciye fayda sağlayan ciddi rekabet gözlemledik. Ücretli otoban dışında, tüketiciler her markadan uygun fiyatlı otogaz alımı gerçekleştirmiş oldu. Türkiye Petrolleri, Petrol Ofisi ve Lukoil’in benzin fiyatlarında rekabetçi fiyatlarına tanık olduk.

Pazar Günleri Yakıt Almaya Devam Ettik, Arabayı Daha Az Yıkattık!

2019 yılında, 50’ye yakın akaryakıt fiyat düzenlenmesi bildirdik. Resmi bir açıklama olmasa bile “pazartesi” günleri zam/indirim düzenlemeleri geldi. Bunu bilen kullanıcılar ve haftasonu genelde bakıma ayıranların etkisi ile pazar yakıt alma alışkanlığına devam ettik. Görece düşük satış gerçekleşen Salı-Çarşamba günlerini halk günü ilan eden istasyon sayısında artış gördük. Bir önceki yılda ağırlıklı Kadoil ve Aytemiz istasyonlarında gördüğümüz bu davranışı bu yıl farklı istasyon sahipleri ve markalara ait konumlarda da görmeye başladık. Geçen yıla göre sürücülerin araç yıkatma eğiliminde %60’a varan düşüş gözlemledik. Ülkenin ekonomik durumunun yarattığı tasarruf baskısı ve yılın ilk aylarındaki yağışlı havaların etkili olduğunu düşünüyoruz. Öte yandan self-yıkama’ya yönelik yüksek talep istasyon sahiplerinin bu alana daha çok yatırım yapmasına sebep oldu. Yine istasyon sahiplerinin yakıt alana yıkama sunduğu paketlerin geçen yıla göre arttığını gözlemliyoruz.

Orta Yaş ve Kadın Sürücülerimizi Arttırdık !Geçtiğimiz yıl 18-24 ve 25-34 yaş aralığı en büyük iki yaş grubunu oluşturuyordu. Bu yıl 25-34 ve 35-44 yaş grupları toplam sürücülerimizin %60’ını temsil ediyor. Kadın sürücülerimiz ise %3’e yaklaştı. Bu yıl Android platformu, iOS’a oldukça yakınlaştırmayı başardık. Ardı ardına yapılan geliştirmeler sonucunda Benzinlitre’nin Android kullanımı %61.6’ya çıkarken, iOS %38.4’e gerileyerek, Türkiye işletim sistemi ortalamasına daha yakın bir kullanıcı kitlesine sahip olduk.

Pis Tuvaletler Tüketicinin Hala En Büyük Sorunu! 

İzmir-İstanbul Otobanı En Sevilen İstasyonların Bulunduğu Yol Güzergahı

Opet’in öncülüğünde sektöre önemli bir kazanım sağlayan “Temiz Tuvalet Projesi” tüketiciler nezdinde halen önemli bir etken olduğunu, kullanıcı yorum ve geri-bildirimlerinden görüyoruz. İzmir otobanın tamamen açılması ve yeni nesil akaryakıt istasyonlarının yol üstüne konumlanması ile birlikte kullanıcıların özellikle Total ve BP özelinde temiz tuvaletlerde olumlu yorumlar aldığını görüyoruz. Yine geçen yıla göre Termo ve Class istasyonlarındaki temiz tuvaletlerin beğenilmesinde yüksek artış gerçekleşti. El değmeden açılan kapılar, hijyenik klozet kapakları ülkemizin batı illerinde ve ana arter yollarında artık tüketici beklentisi olarak yer etmiş durumda. Tuvaletlere “görevli çağır”, tartı, el kremi gibi ek özellikler getiren akaryakıt istasyon sahiplerinin daha fazla olumlu yorum aldığını gördük. Shell, Total ve BP’nin en memnun kalınan tuvalet temizliğine sahip 3 marka olduğunu görüyoruz. Opet’in temiz tuvalet konusunda en çok tercih edilmesine rağmen bayram ve uzun tatillerde aldığı yüksek talep sebebiyle, yüksek şikayet oranlarına sahip olmasına yol açtı.Köfte Yemek İçin Durduk, Çünkü Köfteci Yusuf’u Sevdik !

Geçtiğimiz yıl sadece iOS kullanıcılarına açık olan dinlenme tesisleri, bu yıl Android kullanıcılarına servis edilmesi ile ciddi bir kullanım sağlandı. En fazla İstanbul – Ankara arasındaki dinlenme tesisleri aranırken, bu yılın ikinci yarısında İstanbul – İzmir dinlenme tesislerine ilgi, yüksek bir artış gösterdi. Gelecek yıl, Türkiye genelinde en fazla dinlenme tesisi aranacak yol güzergahının İstanbul – İzmir olacağını net olarak öngörebiliyoruz. Benzinlitre sürücülerinin başlıca dinlenme durakları Afyon, Bolu, Yalova, Balıkesir, Kırıkkale oldu. Ülkemizde zincir sayılabilecek dinlenme tesisi markası olmadığı için kullanıcılar çok farklı sebepler ile dinlenme tesisi tercihinde bulundu.. En çok tercih edilen marka “Köfteci Yusuf” oldu. Dinlenme tesislerinde kahvaltı ve ızgara sunulması, ek hizmet olarak ücretsiz yıkama ve temiz tuvalet olmasının dinlenme tesislerine girişleri arttırdığını gördük. 

“Kamyoncu lokantaları” olarak tabir edilen dinlenme tesislerimize geçen yıla göre 11 kat daha fazla yol tarifi alındı. Hem ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum hem bireysel sürücülerin farkındalığının etki ettiğini düşünüyoruz. Yıldırımlar, Mevlana Lokantası, Muhteşem Tesisleri yine en çok tercih edilen tır/kamyon lokantaları oldu.

Benzinlitre’nin Aktif Sürücüleri: Motorcular

Yüksek teknolojiye entegre olmuş, titiz, detaylı geri-bildirim aldığımız çok özel bir segment olan motorcular artık akaryakıt markaları tarafından da keşfedilmeye başladı. Son dönemde Aytemiz’in buradaki oyun alanında öncü olması ile genelde grup-toplu sürüş yapan motorcular için özel park alanları, kask rezervesi gibi bir çok farklı hizmet geliştiriliyor. Motorcuların akaryakıt tercihinde %35’in üstünde Shell ilk sırayı alıyor. Benzinlitre “motorcu” verisi araçlarım kısmına en az bir adet motosiklet eklemiş ve/veya sürücü tipi olarak motorcu belirtmiş kullanıcıları kapsıyor. Motorcuların ikinci tercihi BP olurken, Aytemiz ve Opet birbirine yakın olarak 3. Sırada yer alıyor. Motosiklet kullanıcılarının, “motorcu dostu” konseptini önemsediği ve burada hizmet aldığı noktaya karşı sadakat beslediğini rakamlar ispatlıyor. Motorcuların akaryakıt marka ve istasyon sahipleri tarafından önceliklendirilmesinde fayda var. Bunu çok iyi yapan istasyon işletmelerinin yüksek sayıda, gruplar halinde motorcu buluşmalarına ve ticari kazancına fayda sağladığına tanıklık ettik.

Herkese Eşit Mesafe ile Tüm Oyuncularla çalıştık!

2019 yılında Aygaz, Aytemiz, Petrol Ofisi, Lukoil, Shell ve Total ile sahip olduğumuz teknolojik altyapısı sayesinde fark yaratan işbirlikleri gerçekleştirdik. Aygaz’ın yenilediği uygulamasına hedef kitlesine uygun indirme sağladık. Aytemiz’in 2019 yılı içindeki büyük projesi self-servisin tanıtım ve büyüme imkanlarına faydalı olacak iletişim ve sonrasındaki analizleri birlikte yaptık.. Lukoil taraftar kart sahiplerine özel yakıt hediyesi verdik, ödül modülümüzünde akaryakıt markasına ait özel verilen ilk mekanizmayı kurduk. Shell’in hem ağır vasıtlar hem bireysel araçlar için madeni yağlarını 4 ay boyunca iletişimini gerçekleştirdik. Total istasyonlarındaki Supplementler standı, Alsancak Unlu Mamülleri’ne sürücüleri yönlendirdik ve istasyon satışlarını destek olduk. Petrol Ofisi distrübütörü Point Akaryakıt ile Automatic satışlarına başladık, %4’e varan indirim alan sürücülerimiz Mayıs ayından bu yana artan kullanımı ile gelir modelimizi destekledi.

2019’da yapılan tüm yapılan enerji işbirliklerinin tamamı için özel modüller gerçekleştirdik, her biri bizler için önemli bir öğreti ve paydaşları daha iyi anlamak için önemli bir adım oldu.

Benzinlitre sürücülerinin farklı ihtiyaçlarını çözebilmek ve araç sahiplerine ulaşmak isteyen farklı sektörden işbirliklerimizi de yine bu yıl gerçekleştirdik. Otomotiv’de Citroen’in yeni SUV aracına test sürüşüne katkı sağladık. Volkswagen Trafik Hayattır sosyal sorumluluk projesine destek olduk. Yarına Umut Ol ve Borusan işbirliği ile köy okullarında kodlama eğitimleri verdik, okulları boyadık, güzel parmaklar ile spreyi birlikte sıktık. Araçlarını kolayca yıkabilecekleri girişim ArabamıYıka.com ile uygun fiyatlı araç yıkama kuponları sağladık, Kayseri’den Malatya’ya, İstanbul’a bir çok sürücümüz faydalandı.

Akaryakıt İşverenlerine Ait Tek Platform

Bir çok yeni akaryakıt istasyon sahibi kullanıcı olarak yer aldı. Onaylı İstasyon Programı ile istasyon sahiplerine kendi istasyonlarında geniş yetki ve haklar tanıdık. Böylece fiyat verileri ve istasyon olanaklarını daha güncel tutmayı hedefledik. EPGİS, Gediz Elektrik / AYDEM ile başlattığımız işbirliği ile akaryakıt istasyonlarına rekabetçi fiyattan elektrik satışına başladık. 

Sürücülere Yüzlerce Hediye Verdik!

Bir önceki yıl ağırlıklı akaryakıt hediyeleri verdiğimiz kullanıcılara bu yıl başta tişört olmak üzere bir çok ürün kargoladık. Bu yıl ilk defa araç bakım kiti, cüzdan, boyoz gibi gülümseten ve farklılaşan işbirlikleri ile sürücülerimiz teşekkür ettik. Bu yıl rekor miktarda yorum bırakan ve fiyat güncellemesi gerçekleştiren sürücülerimize tekrar teşekkür ederiz.

Mercedes Benz Türkiye Ödülünü Aldık, Almanya’daydık!

MBT ekibi tarafından en iyi 10 startup’dan biri olarak seçildik. Uygulamayı İngilizce ve Almanca versiyonlarını yayına almaya sayılı günler kaldı. Berin Yıldırım, Hüseyin Küçük ve Görkem Ünel, Mercedes’in Stuttgart merkezindeki ziyareti ve çeşitli eğitimlerin yanı sıra, akaryakıt istasyonlarını yakından inceleme fırsatı buldu. Alman sürücüler için fark yaratacak tesis özellikleri ve kullanıcıları yönlendirmek için video içerikleri hazırladık.

Akaryakıt Uygulaması ve Davranışları Ankara

Uygulamaya En Çok Rağbet Ankara’dan Gösteriliyor!

Uygulamanın en çok kullanıldığı şehirler, ülke nüfusuna paralellik gösteriyor. Ankara’da yüksek sayıda araç bulunması, başta otogaz (LPG) kullanıcılarının fazla olması ve akaryakıt istasyonlarında yaşanan yüksek rekabet dolayısıyla başkent kullanıcılarının sayısı ve aktiflik oranı nüfusa göre oldukça fazla. Öte yandan TÜİK 2018 raporuna göre, ülkemizin en kalabalık 8.ili olan Şanlıurfa ise, uygulamada ilk 10’a giremedi. Bu noktada akıllı telefon sayısı ve desteklediğimiz işletim sisteminin etkili olduğunu düşünüyoruz. Benzer bir durum Samsun için geçerli. TÜİK’in aynı raporunda 16. kalabalık ilimiz Benzinlitre’de en fazla kullanım olan 9. şehir durumunda. Öte yandan, bizim bu analizde sahip olduğumuz veri “uygulamanın açıldığı şehirleri” kapsıyor. Bu bağlamda, kullanıcılar farklı şehirlerde ikamet edip, uygulamayı ise bambaşka bir şehirde açıyor olabilir. Tablo-2, bu bağlamda uygulamanın aktif olarak kullanıldığı illeri, dolayısıyla sürücülerin konumlarını göstermektedir.

Istanbul

39K

Ankara

25K

Izmir

15K

Antalya

7K

Bursa

6K

Gaziantep

4.5K

Konya

3.7k

Samsun

2.8K

Diyarbakır

2.2K

 Tablo-2 Sürücülerimiz tarafından uygulamanın en çok açıldığı şehirler.


Hazırlayan: Görkem Ünel
gorkem@benzinlitre.com

Tüm içerikler okundu!

Next page