BENZİNLOG
23
ocak
2021
Otomobil
Trafik Cezaları
18 Yaş Altı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

18 Yaş Altı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

Türkiye’de sürücü belgesi almak için 18 yaş alt sınırı kanunlarla belirtilmiştir. Sürücü belgesi olmayan bir kişinin trafiğe çıkması hem kendi canını hem de başkalarının canını riske atmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle 18 yaş altı ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 oldukça yüksek.


Ehliyetsiz araç kullanıldığında sürücüye trafik cezası kesilir. Bu durumun aracı süren kişinin yaşıyla bir ilgisi yoktur. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası her yıl değişmektedir. 2021 yılında 18 yaş altı ehliyetsiz araç kullanma cezası geçen yıla oranla daha fazla.

-Eğer aracın sahibi sizseniz ve ehliyetsiz araba kullanma cezası 2021 yılında 2698 TL. Ceza kesildikten sonra 15 gün içerisinde öderseniz eğer %25 indirimli haliyle  2.023,50 TL olarak ceza ödenir.

-Eğer ehliyetsiz sürücü aracın sahibi değilse ehliyetsiz araba kullanma cezası 2021 yılında iki kat artarak 5.396 TL oldu. Cezanız  kesildikten sonra 15 gün içerisinde öderseniz eğer  %25 indirimli 4.047 TL olarak ceza ödenir.. Burada önemli bir noktalardan birisi de ehliyetsiz bir şekilde aracı süren kişi aracın sahibi değilse plaka üzerinden de aynı tutar araç sahibine de  ceza olarak kesilmektedir. Yani toplamda 10.792 TL ceza ödenir.


Aracın sahibi Ehliyetsiz Araç Kullanıyor iseEhliyetsiz Araç Kullanan Kişi Aracın Sahibi Değilse
Ceza Tutarı2698 TL5396 TL
Erken ödemeniz halinde %25 İndirimli Tutar2023.50 TL4047 TL


İkinci Kez Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021

İkinci kez ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 yılında da  kişi eğer bir kez ceza aldıysa ardından aynı şekilde ikinci kez de ehliyetsiz araç kullanırken yakalanırsa aynı şekilde ilk cezai işlem gibi aynı miktarda para cezası uygulanır.

Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak 2021

Trafikte belli kuralara uymadığımız takdirde trafik polisleri cezai işlem olarak ehliyetimize el koyma haklarını bulunmaktadır. Ehliyet Neden Kaptırılır yazımızdan hangi sebeplerle ehliyetimize el koyulduğunu inceleyebilirsiniz. Ehliyetin iptalinden sonra kişinin herhangi bir aracı trafikte kullanması kesinlikle yasaktır. Peki Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak 2021 yılında hangi cezai işlemler uygulanır? Farklı sebeplerden ehliyetimiz kaptırıldığında da sürücüye cezai işlem uygulanır mı ?

Ehliyetiniz İptal Edildiği Durumda Araç Kullanma Cezası 

Kişinin sürücü belgesi iptal edildiği halde trafikte araç kullanırken yakalandığı takdirde araç kullanmaktan tamamen men edilir ve çeşitli yaptırımlar uygulanır. Trafik Ceza Kanununa göre sürücü belgeniz iptal edildiği halde trafiğe çıkarsanız eğer bu davranışınız sonucunda 2.698 TL gibi bir cezası bulunmaktadır. Araç başkasının üstüne ise aynı para cezası araç sahibine de uygulanmakta. 15 gün içerisinde ödediğiniz para cezalarında %25 indirim oranı uygulanıyor.

Ehliyetinize Geçici Olarak El Konulmuşken Araç Kullanma Cezası

Ehliyete geçici olarak en konulması için birçok sebep bulunmakta (100 ceza puanını doldurmak, alkollü araç kullanmak vb.).Ehliyetinden men edilen sürücü araç sahibi değilse bu durumda araç yetkililer tarafından bağlanabilir. Araç sahibinin belgelerle başvurusu durumunda araç tekrar araç sahibine teslim edilir. Sürücü ehliyetinin el konulma süresi geçene kadar trafikte araç kullanması yasaktır. Karayolları Trafik Kanununa göre bu ceza 2.698 TL olarak ödenmektedir. 15 gün içerisinde ödeme yapılması takdirinde %25  indirim uygulamasına gidilir.

Trafikte önemli olan kuraldır, en iyi sürücü kurallara uyandır!

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page