BENZİNLOG
12
eylül
2021
Otomobil
1 Yılda Kaç Araba Alıp Satabilirim 2022

1 Yılda Kaç Araba Alıp Satabilirim 2022

Ülkemizde sıfır araç fiyatlarının artması sebebiyle 2. el araç satışları hızla yükseldi ve hala yükseliyor. Bu da neredeyse herkesin araç alıp satmasına neden oluyor. Peki 1 yılda kaç araba alıp satabilirim? 2022 yılında durum nasıl gelin inceleyelim!

1 kişi kendi üzerine yahut vekaleten, 1 yıl süre içinde en fazla 3 araç satabilir. Eğer 3 araçtan fazla olursa bunun birkaç yaptırımı olacaktır. Bu yaptırımın sebebi ise 365 gün içinde 3'ten fazla araç satış işlemi yapıldığı için ticari bir neden olduğu anlaşılmasıdır. Yani eğer bu işi ticari amaçla, gelir elde etme amacıyla yapıyorsanız ama vergi vermiyorsanız yaptırımlara hazır olun. 


1 yılda 3'ten fazla araç alıp satana nasıl yaptırımlar olacak?

Eğer 3'ten fazla araç alıp satıldığı belli olursa ağır yaptırımlar sizi bekliyor demektir. Bunlar sırasıyla;

• Vergi kaydından dolayı geriye dönük olarak eğer sigortalı çalışmıyorsanız Bağ-Kur başlatılır ve geriye dönük borç çıkartılır.

• Noter sözleşmeleri esas alınarak araba alım satım arasındaki kar oranı esas alınarak gelir vergisi tahakkuku yapılacak ve geriye dönük faiz ile birlikte istenecek.

• Ayrıca KDV beyannamesi verilmemesinden dolayı bildirim yapılmayan her ay için cezai işlem ve Seyyar oto alım satım vergisi uygulanacak.

•  Eğer yapan memur ise ticari faaliyet sayılacağından hakkında soruşturma başlatılacak.


Yani kısacası 3'ten fazla arabadan elde ettiğiniz kâr misliyle geri alınmış olacak. Bu nedenle eğer ticari bir beklentiniz varsa gerekli belgeleri temin edip verginizi ödeyerek bu işi yapmanızı öneririz. Aksi halde kazancınız bir anda zarara dönüşebilir. 

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page