BENZİNLOG
01
haziran
2022
Yakıt
LPG
Otomobil
LPG’li ve Benzinli Araçlar Arasındaki Farklar

LPG’li ve Benzinli Araçlar Arasındaki Farklar

Günümüzde araç satın alırken dikkat edilen en önemli şeylerden biri, yakıt türüdür. Art arda gelen zamlar ile LPG, dizel ve benzin fiyat bakımından farklılık gösteriyor. 2022 benzin fiyatları, 2022 LPG fiyatları ile karşılaştırıldığında sürücülerin tercihleri değişebiliyor. Sürücülerin ise benzinli araç mı yoksa LPG'li araç mı tercih edeceği merak konusu.

LPG'li Araç Mı Benzinli Araç Mı?

Peki sürücüler LPG’yi mi yoksa benzini mi tercih ediyor? LPG’li ve benzinli araçlar arasındaki farklar nelerdir? Gelin birlikte bakalım!

LPG’li Araçların Özellikleri

LPG, rengi ve kokusu olmayan sıvılaştırılmış petrol gazıdır. LPG’li araçlar, halk arasında tüplü araçlar olarak bilinir. 

  • LPG’li Araçların Avantajları:

Benzin ve dizele göre LPG’nin motora zararı daha az. Bu sayede LPG’li araçlarda motor yağı ömrü daha uzun oluyor. Aynı zamanda LPG, daha az karbon salınımı yapması sebebiyle doğaya en az zarar veren yakıt türü olarak biliniyor. Bu durumda LPG’Li araçlar doğanın yanında yer alıyor.

Hem benzinden hem de dizelden çok daha ucuz olması nedeniyle bazı sürücüler araca LPG taktırır. LPG çok kısa bir sürede kendini amorti edebiliyorsa LPG taktırmak mantıklı olabilir. LPG'li araç amortileri hakkında bilgi almak için ''LPG'li Araçlar Kaç Yılda Amorti Eder?'' içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

  • LPG’li Araçların Dezavantajları:

LPG’li ve benzinli araçlar arasındaki farklar ele alındığında LPG’nin puanını düşüren birkaç durum var. Tüplü olarak bilinen LPG’li araçlar patlama riski gerekçesiyle kapalı alanlarda sorun çıkarıyor. LPG’li araçlar; AVM’lerin kapalı otoparklarına, kapalı garajlara ve feribotların kapalı olanlarına alınmıyor. Bunun yanı sıra LPG’li araçlar performans bakımından dizel ve benzinli araçların gerisinde kalıyor. 

benzinli araç

Benzinli Araçların Özellikleri

Daha çok kısa yolculuklar için tercih edilen benzinli araçların da LPG’li araçlar gibi olumlu ve olumsuz özellikleri var.

  • Benzinli Araçların Avantajları

Diğer araçlara göre çok daha konforlu olan benzinli araçlar, yüksek performans sunar. Performans araçlarının birçoğunun yakıtı benzindir. Hem yüksek verim hem de sessizlik ile gönülleri fetheder. Ateşleme süresi güçlü olan benzinli araçlar hemen çalışır. LPG'li araçlara göre daha sessiz olan benzinli araçlar aynı zamanda daha az sıkıntılı oluyor.

  • Benzinli Araçların Dezavantajları

Benzin, dizel ve LPG’ye göre daha pahalı olduğu için maddi açıdan olumsuz etki yaratabilir. Aynı zamanda daha fazla yakıt tüketirler. Genelde uzun yollar için benzinli araç tercih edilmez. Şehir içi gibi kısa yollar için benzinli araçları tercih edebilirsiniz. Uzun yol gibi bir düşünceniz yoksa hem performans hem de yakıt bakımından benzinli araçları değerlendirebilirsiniz.

Son zamanlarda her 3 yakıt tipine de art arda zam geldi. Özellikle son benzin zammı ve 2022 benzin fiyatları düşünüldüğünde sürücülerin kriterleri değişiyor. Yakıt fiyatlarındaki bu artış sürücülerin araba konusundaki önceliklerinin değişmesine neden olabiliyor. Çoğu sürücü için önemli olan parametre performansken son zamanlarda bu yerini yakıt tüketimine bırakıyor.


 Siz de güncel zam/indirim haberlerini hemen öğrenmek istiyorsanız BenzinLitre’yi indirip bildirimleri açabilirsiniz!

Tüm içerikler okundu!

Next page