BENZİNLOG
14
mart
2022
Araç Bakım
En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları

En Çok Karşılaşılan Araba Arızaları 

Araçlarımız, hayatımızın en önemli parçalarından. Kimimiz her Pazar gününü geleneksel araba temizleme günü yapıyor, kimimiz günlük temizliği tercih ediyor, bazılarımız da oto yıkamada arabaları temizlenirken bir çay içip esnaf muhabbeti yapmaya bayılıyor. Onlara her ne kadar iyi baksak, bakımlarını düzenli olarak yaptırsak da bazen bazı sebeplerden dolayı aracımız yolda arıza yapabiliyor, bizi yarı yolda bırakabiliyor. En çok karşılaşılan araba arızalarını inceleyelim.

En çok karşılaşılan araba arızaları şu şekilde listelenebilir: 

☀ Aracın çok sesli çalışması
☀ Aracın olması gerekenden fazla yakıt harcaması
☀ Hararet yükselmesi
☀ Akü şarjının bitmesi
☀ Gaz verildiği halde arabanın hızlanmaması
☀ Lastik ile ilgili hatalar
☀ Aydınlatma sorunları

Arabanın Çok Sesli Çalışması 

Göz bebeği arabanızdan çıkan ses, ilk günkü gibi değilse, normalden daha sesli bir şekilde çalışıyorsa bu mutlaka bir arızaya işarettir. Aracınızdan gelen seslerin kaynağı motordur. Aracınızın çok sesli çalıştığını düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey bu sesin nasıl bir ses olduğunu bulmaktır. Sesler çeşitli olabilir. Birbirine vuran parçalar, uğultu sesi, sürtünme sesi veya sürekli ıslık sesi bu çeşitli seslerdendir. Her ses farklı bir arızayı belirttiği için en kısa sürede bu durumu bir uzmana iletmelisiniz.

Aracın Olması Gerekenden Fazla Yakıt Harcaması

Aracınız her zamankinden daha fazla yakıt tüketiyorsa BenzinLitre'yi indirip  gelen bildirimler aracılığıyla Zam/İndirim haberlerini ilk siz öğrenebilirsiniz. Şaka bir yana, normalden fazla yakıt tüketimi aracınızda bir sorun olduğunu işaret eder. Bu sorunlar, motor yağının değişmesi gereken kilometre limitinin aşılması, lastiklerinizin havasının az olması, aracınızın hava filtresinin kirlenmesi ve zamanında değişmemesi, rot ayarının yapılmaması ve fren ayarlarının olması gerekenden daha sıkı olması şeklinde çeşitlenebilir.
Bu arızaların yanı sıra, yakıt tüketiminde aracın kullanımı da çok önemlidir, burada da kontrol sizde oluyor. Takip mesafesini koruyarak daha az fren ve gaz kullanırsanız, periyodik bakımları aksatmadan yaptırırsanız güzel sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz.

Hararet Yükselmesi 

Aracınızın motorunun normal ısı seviyesinin üstünde olması, hararet göstergesidir. Aracınızı kullanırken göstergelerinizi kontrol etmeniz hararet durumunda fark etmek için oldukça önemlidir. Aracınız, soğutma sıvısının bozulması, soğutma fanının bozulması, hararet göstergesinin yanlış ölçüm yapması, radyatör fanının devreye girmesinin engellenmesi, yanlış vites değişimi ve aracın zorlanması gibi nedenlerden ötürü hararet yapabilir. Bu durumlarda, aracınızın çalışmasını durdurarak kaputunu açmak ve moturunuzu soğutmak yapılması gereken ilk iştir, su kaybı yaşanmış ise suyunua ekleme yapabilirsiniz. 

Bir diğer durum da hararet düşmesidir. "Uzun Yolda Araba Hararet Düşüyor" adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Akü Şarjının Bitmesi 

Aracınızın çalışması için gerekli olan elektriği sağlayan parça Akümülatör'dür. Aracınızın çalışmaması durumunda ilk akıllara gelen olasılık akünün bitmiş olmasıdır. Akünüz bittiği için aracınıza elektrik gitmez ve araç çalışmaz.  Her akünün bir ömrü vardır, aracınızın farları daha az ışık veriyorsa akünüz ömrünün son günlerini yaşıyor demektir, dikkat ediniz.
Akünüzün bitmesine sebep olacak etkenler çeşitlidir. Kış aylarında aracınızın ısınma ihtiyacı daha fazla olacağından akü çok fazla kullanılır, bu akünüzün çabuk bitmesine sebep olabilir. Hava çok soğuduğunda akünüz donabilir. Araç çalışmıyorken ses sistemini veya farları açık unuttuğunuzda da akünüz çabuk bitecektir.
Bunların yanı sıra aküyü şarj eden aksam bozulduğunda da akünüz çalışmayacaktır. Akünüz bittiğinde başka bir araç aracılığıyla akü takviyesi yapabilir veya başka bir akü ile aracınızı çalıştırabilirsiniz.

Gaz Verildiği Halde Arabanın Hızlanmaması 

Aracınızla yoldayken gaza basıyorsunuz ancak aracınız hızlanmıyorsa aklınıza 2 tip arıza gelmelidir. Bunlar yakıt pompası arızası ve egzoz arızasıdır. Bu gibi durumların yaşanmaması adına kaliteli yakıt kullanmalı, bu sayede yakıt pompasının ve egzozunuzun daha sağlıklı çalışmasını sağlamalısınız.

Lastik ile İlgili Hatalar 

Lastik bakımı lastik ömrü için çok önemlidir. Sağlıklı bir sürüş ve düzenli bir motor aksamı için lastik hayatidir. Lastiklerin içten veya dıştan aşınması durumunda üzerinde oluşan hava kabarcıkları ve balonlaşmalar lastiklerdeki ciddi sorunların göstergesidir.

Bunun dışında, lastiklerdeki hava basıncının az veya fazla olması, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yakıt tüketimini, direksiyon hareketlerini, dolayısıyla sağlıklı bir sürüşü etkiler. Bu gibi sıkıntılar yaşamamak adına aracınızın lastiklerini düzenli olarak kontrol ettirmek ve bakımlarını yaptırmak sürücüler için çok önemlidir.

Aydınlatma Sorunları 

Aydınlatma sizi yola bağlayan, sizin yolu ve diğer sürücüleri fark etmenizi, diğer sürücülerin sizi fark etmesini sağlayan hayati bir etkendir. Özellikle gece sürüşünde farlar ve diğer aydınlatmalar olmazsa olmazdır. Farların gücünün azalması, ikaz lambalarının doğru çalışmaması gibi durumlar fark ederseniz aracınızı hemen bakıma götürmelisiniz.

BenzinLitre'yi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın. Güvenli sürüşler :)

Tüm içerikler okundu!

Next page