BENZİNLOG
26
mart
2022
Yakıt
EPDK
BenzinLitre
Epgis
Akaryakıt Fiyatları Neden Düşmüyor

Akaryakıt Fiyatları Neden Düşmüyor 

BenzinLitre'nin yayınladığı 2021 Akaryakıt Alma Alışkanlıkları raporuna göre 2021 yılında akaryakıt fiyatlarına tam 46 kez zam geldi. 2022 yılı itibariyle de zamlar durmadan gelmeye devam ediyor. Akıllara şu sorular geliyor. Akaryakıt fiyatları neden düşmüyor? Akaryakıt neden ucuzlamıyor? Dolar düştü akaryakıt neden düşmüyor? Akaryakıt neden sürekli zamlanıyor? 

Öncelikle akaryakıt fiyatlarının nasıl oluştuğuna bakalım. Sosyal medya hesaplarımızdaki "Akaryakıt Fiyatları Nasıl Belirlenir?" paylaşımımıza baktığımızda akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde 3 aşama var. 

1.  Aşama: Rafineri Fiyatının Oluşumu

Rafineri, petrol ürünlerinin ortaya çıkmasını sağlayan tesise verilen isimdir.  Ham petrolün işlenerek, benzin, motorin ve diğer yakıt türleri halini almasına imkan tanıyan rafineri, bu ürünleri son tüketicinin hizmetine sunmaktadır.


2. Aşama: Depo Satış Fiyatının Oluşumu

Rafineriden çıkan yakıt, distribütör marka tarafından alınır. Burada marka hem kendi kar marjını hem de servis ücretini ekleyerek yeni bir fiyat oluşturur.

3. Aşama : Pompa Satış Fiyatının Oluşumu

Pompa satış fiyatının oluşumunda da, bayii masrafları ve nakliye ücreti hesaba katılır ve tavsiye edilen pompa satış fiyatı oluşur. Akaryakıt fiyatlarının bölgeler arası değişiklik göstermesinin ana sebebi de bu nakliye masraflarıdır.

Akaryakıt Neden Sürekli Zamlanıyor 

BenzinLitre'nin yayınladığı günlük Akaryakıt Zam ve İndirimleri  sitesini inceleyecek olursak yılbaşından bu yana tam 21 kez akaryakıt zammı gerçekleşmiş. Bunun sebebini inceleyecek olursak başlıca sebep Brent Petrol.


Brent Petrol dünya akaryakıt sektörüne yön veren, Kuzey Denizi'nden çıkarılan işlenmesi kolay tatlı petroldür. Son zamanlardaki Rusya-Ukrayna gerginliği ile sert bir yükseliş gösteren Brent Petrol ülkemizdeki fiyatları da değiştiren ana etken.
Bir diğer etken ise kur fiyatları. Dolar/TL'de yaşanan sürekli artış, ekonomimizin durumu, akaryakıt fiyatlarını etkiliyor.

Üçüncü etken ise Türkiye'nin yakından tanıdığı vergiler. Akaryakıtın sürücüye ulaştığındaki fiyatın içerisinde hem ÖTV hem KDV var. Bu vergiler de işin içine katılınca, maalesef ki sürekli artan akaryakıt fiyatlarıyla karşılaşmak zorundayız.

BenzinLitre'yi indirerek zam ve indirimlerden haberdar olmayı unutmayın!
Güvenli sürüşler :) 

Tüm içerikler okundu!

Next page