BENZİNLOG
28
mayıs
2022
Elektrikli Araç
AC / DC Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Farkları Nelerdir?

AC ve DC Elektrikli Şarj İstasyonları 

Ülkemizde ve dünyada elektrikli otomobil sayısı her geçen gün hızla artmakta. Bu artışın temel sebeplerinin başında sürdürülebilirlik ve çevre dostu olmaları geliyor. Karbon emisyonunu azaltması sebebiyle çevreye verilen zararın en aza indirgenmesi büyük ilgi görüyor. Bu gelişen teknolojiye ilgi katlanarak artmaya devam ederken, elektrikli araçların şarj konusu ile ilgili sorular da artmaya devam ediyor. 

Elektrikli araç şarj istasyonları AC ve DC olarak ikiye ayrılıyor, birlikte AC ile DC arasındaki farklar ne, inceleyelim!

AC (Alternating Current) Şarj Nedir?

Şebekeler tarafından sağlanan elektrik her koşulda AC Şarj (Alternatif Akım) ile iletiliyor. Fakat iletilen bu elektriğin bataryayı doldurması için, gelen akımın bir güç dönüştürücüsüyle DC (Doğru Akım)'ye dönüştürülmesi gerekiyor. İstasyon donanımında bu güç dönüştürücü yer almıyor ise bu istasyonlar AC Şarj İstasyonu adını alıyor. Bu istasyonlardan gelen elektrik, istasyonda değil, aracın içinde dönüşüm yaparak batarya dolumu sağlıyor.

Dünyanın ilk elektrikli arabasını merak ediyorsanız yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

DC (Direct Current) Şarj Nedir?

DC (Doğru Akım) gücüne sahip istasyonlarda, gelen AC'yi DC'ye dönüştürücü halihazırda istasyonun donanımında bulunuyor. Dolayısıyla AC istasyonun içerisinde DC'ye dönüştürülüyor ve doğrudan bataryaya ulaşıyor. Bu tip istasyonlar da DC Şarj İstasyonu olarak adlandırılıyor.

AC ve DC Arasındaki Farklar Nelerdir?

AC ile DC arasındaki farklar aslında elektronların aktığı yön ile alakalı bir durum. İki tip arasında sarj süresi, dönüştürme durumu, maliyet ve ulaşılabilirlik gibi farklılıklar bulunuyor.


AC Şarj İstasyonları 

- Şarj hızı, araçtaki dönüştürücünün gücüne bağlı olarak değişir. Maalesef her elektrikli aracı eşit sürede şarj edemiyoruz.

- Şarj istasyonunda dönüştürücü bulunmaz.

- DC şarj istasyonlarına kıyasla daha uygun fiyatlıdır. 

- Birçok yerde mevcuttur. ZES en çok AC şarj istasyonuna sahip markalardan biridir. 

DC Şarj İstasyonları 

- DC şarj genellikle daha kısa sarj süresi için kullanılır. Elektrikli araçlarda sarj süresi hala major sorunlar arasında. 

- Dönüştürücü sarj istasyonunun kendi donanımında bulunur.

- AC şarj isyasyonlarına kıyasla daha maliyetlidir.

- Nispeten daha az sayıda ve genellikle şehirler arası istikametlerde kurulur.

Cep telefonunuzdan elektrik şarj ünitelerine ulaşmak için için Benzin Litre Uygulaması'nı indirebilirsiniz :)

Tüm içerikler okundu!

Next page