BENZİNLOG
07
haziran
2022
HGS
Otomobil
Gündem
10 Madde İle Araç Kiralama | Benzinlog

10 Madde İle Araç Kiralama


Günümüzde birçok sürücü için araç kiralamak satın almaktan çok daha uygun hale gelmiş durumda. Araç kiralamanın yaygınlaşması; yaş sınırı nedir, ehliyet süresi ne kadar olmalı, kasko/sigorta işlemleri nasıl yapılıyor, ve iptal işlemini nasıl gerçekleştireceğim tarzında bazı ortak soruları da beraberinde getiriyor. Her rent a car firmasının kendine göre belirli kriterleri bulunmakta. Günlük araç kiralama ile daha uzun süreli araç kiralama aynı koşullara sahip. Gelin birlikte araç kiralama şirketlerinin ortak olarak dikkat ettikleri kriterlere 10 maddede göz atalım.

 araç kiralama


1.Yaş Sınırı

Sigorta şartları sebebi ile ekonomik bir araç kiralayabilmek için en az 21 yaşında olmanız gerekir. Orta ve üst sınıf araçlar için yaş alt sınırı 25'tir. Lüks ve büyük araçlar için ise alt yaş sınırı 28'dir.


2. Ehliyet Süresi

Ekonomik, orta sınıf veya üst sınıf bir araç kiralamak istiyorsanız en az 2 yıllık ehliyete sahip olmanız gerekir. Lüks veya büyük araçlar için bu süre 3 ve 5 yıl arasında değişiklik göstermektedir.


3. Depozit/Provizyon

Kiraladığınız aracı kullandığınız süre boyunca oluşabilecek trafik ve park cezaları, eksik yakıt, sigortanın kapsamına alınmayan hasarlar için teminat alınması gerekir. Bu teminat için kredi kartına provizyon adı verilen, belirli bir tutarın kredi kartı üzerinde bloke edilmesi işlemi uygulanır.


4.Kasko/Sigorta 

Kasko sigortasının geçerli olabilmesi için bazı önemli şartlar bulunmaktadır. Alkol ve uyuşturucu kullanılması durumunda sigortalar geçerliliğini tamamen yitirir. Aynı şekilde, yasal hız sınırlarına uyulmaması, kontratta yazan kişiler dışında aracın kullanılması, yük haddinin aşılması ve karayolları dışında aracın kullanılması durumunda da tüm firmalarda sigorta geçerli olmamaktadır. Sigortaların geçerli olabilmesi için trafik ve alkol raporlarının kaza anında tutulması ve ortalama olarak en geç 48 saat içinde aracın kiralandığı tedarikçiye teslim edilmesi gerekir.


5. Kilometre Sınırı

Genellikle günlük kiralanan araçlarda km sınırı olmaz fakat aylık veya daha uzun süreli kiralanacak olan araçlarda km sınırı olabilir. Kiraladığınız aracın ücretine dahil olan kilometre sınırı size bildirilir. Belirtilen km’nin aşılması halinde kilometre aşım ücreti uygulanır. 


araç kiralama


6. Teslim ve İade

Kiralanan araç belirtilen adresten teslim alınmalı ve iade için belirlenen adreste iade edilmelidir. Adrese teslim seçenekleri yalnızca, kiralamanın yapıldığı semt veya ilçe sınırları içinde yapılabilir. Araçların erken iade edilmesi durumunda herhangi bir ücret iadesi yapılmaz fakat araçların geç iade edilmesi halinde ek ücret uygulanabilir.


7. Yurtdışına Çıkma

Sigortalar ülke dışında geçerli olmadığı için Türkiye’de kiralanan araçlarla yurtdışına çıkılması mümkün değildir. Fakat bu konudaki özel talebiniz doğrultusunda aracı kiralayacağınız yer ile özel olarak iletişime geçmeniz gerekebilir.


8. İptal İşlemleri

İptal işlemleri şirketlere göre farklılık gösterir. Kimi şirketler bu işlemden belli bir tutar keserek kabul etse de kimi şirketler bu işlemi kabul etmeyebilir.


9. Yakıt

Araç teslim alınırken yakıt deposu seviyesinin kontrol edilmesi önemli noktalardan biridir. Kiralanan aracın aynı seviyede yakıtla iade edilmesi beklenir. Fazla yakıtla iade edilen araçlar için ekstra bir para iadesi söz konusu değildir fakat eksik yakıt olması durumunda, yakıt ücreti ve hizmet bedeli tahsil edilebilir.


10. HGS/OGS Ücretleri

Her araç kiralama firmasının kendine özgü otomatik geçiş koşulları bulunmakta. Köprü ve otoyollarda kullanılan OGS geçiş sistemi verimlilik ve iş yükü azaltılması adına Mart 2022 tarihi itibari ile kaldırıldı ve yerine sadece HGS kullanımı kararı alındı. Genel olarak birçok firmaların araçlarında HGS bulunmakta. Ödeme işlemi ise firma ile yaptığınız sözleşmede yer alacaktır.


Yolculuğunuz esnasında güzergahınızdaki istasyonlardan ve tarihi mekanlardan haberdar olmak için BenzinLitre uygulamasına göz atmayı unutmayın!

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page