BENZİNLOG

13
aralık
2018
Benzinlik
Yakıt

Türkiye’deki Akaryakıt Şirketleri


Türkiye’de kaç akaryakıt şirketi var? Bu firmaların durumu ne? En çok kazanan akaryakıt şirketi hangisi?

Bu yazımızda milyonlarca TL’nin döndüğü akaryakıt sektörü üzerine kısa bir gözlem yapacağız. Son günlerde oldukça hareketli akaryakıt sektöründe EPDK istatistiklerine göre pazar payının büyük bir kısmını 5 marka paylaşıyor. Bu markalar Petrol Ofisi, Opet, Shell, BP ve Total olarak göze çarpmakta.(EPDK 2016 Yurtiçi Satış Miktarları Tablosuna göre sıralama yapılmıştır.)

1)OMV PETROL OFİSİ ANONİM ŞİRKETİ

Petrol Ofisi %22,41’lik pazar payı ile en yakın rakibinin yaklaşık 6 puan önünde sektörün açık ara lideri konumunda.1941 yılında devlet eliyle kurulan şirket 1983 yılında anonim şirketi halini almış 2000 yılında ise tamamen özelleşmiştir. Devlet tarafından kurulmuş olmasından ötürü kırsal kesimlerde oldukça yaygın olan marka Yaklaşık 13bin istasyonun neredeyse yüzde 20sine sahip. Bu pazar payını almasında en çok istasyona sahip akaryakıt firması olması büyük etkiye sahip.


2)OPET PETROLCÜLÜK ANONİM ŞİRKETİ

Pazarın en büyük 2. Markası olan ve kuruluşu 1982’ye dayanan Opet %16,61’lik paya sahip. Şu anki yönetim kurulu başkanı Fikret Öztürk’ün girişimleriyle kurulmuş,2002 yılında hisselerinin yüzde 50’sinin Koç Holding’in almasıyla da büyük bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Yine kendi markaları olan Sunpet ile birlikte tüm istasyonların yüzde 10’una sahip olan şirket yaklaşık 1300 istasyonuyla hizmet vermeye devam ediyor.


3)SHELL&TURCAS PETROL ANONİM ŞİRKETİ

Hollanda merkezli ve kuruluşu 1800’lü yıllara dayanan devasa şirket 1923’ten beri Türkiye’de hizmet vermektedir. %14,98 payıyla Opet’in hemen arkasında olan firmanın 1000’in üstünde istasyonu var. 4)BP PETROLLERİ ANONİM ŞİRKETİ %8,14 Pazar payıyla geri kalsa da 1957 yılından beri istasyonculuk yapan BP’nin 600ün üzerinde istasyonu mevcut.


5)TOTAL OİL TÜRKİYE ANONİM ŞİRKETİ

Bu dev Fransız firması %5,07’lik payıyla 5.sırada yer alıyor. İlk hizmetine 1924 yılında başlayan şirketin ülkemize gelmesi 1992 yılını bulmuştur. Sayısı 400’ün üstünde olan istasyonlarıyla hizmetine devam etmektedir. Ve bu 5 büyüğün arkasından da geriye irili ufaklı bir sürü şirket geliyor.

100'ün üstünde Akaryakıt Şirketinin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Petrol Ofisi Opet Shell BP Total Türkiye Petrolleri Lukoil Aytemiz Moil Alpet Kadoil Turkuaz Termo Bpet Energy Soil 7kıta Akpet Anapet Antoil Goldoil Asmira Akaryakıt Gemaoil United Petroleum Euroil Class Welloil Damla Oil Delta/Gulf Çekoil Emir Energy Enkoil Ergaz Riha T7 Petrolleri Meram Gaz Güvenal Gaz Habaş Hemoil Hipet Hypco Best Oil Lig Oil Mas Netoil Daspet Petro Time Starpet Mola Pars Petline Petsa Petrol Pluspet Remoil Rpet-Sanoil Sanoil Smart Socar Teco Turkishoil Uzun Akaryakıt Qplus Ypet Aston Memoil Pacific Tekoil İpragaz Kale Gaz Eurogaz Sunpet Aygaz Yupet Milangaz Sellsa Powerwax Koçgaz Go Mogaz İmajpet Primera Soft Oil Lion Pet Oktav Bng Avrasya Kentoil Eksen E Maxpet Ecopet Uzun Norm Gaz Aksaray MMK TümTürk Azure Surpet Lükss Arvina SRF Petrol GamaPet TEB Petrol Lepet Nasoil Ataerk Gitaş Naturel Gaz Hisar Eva Petrol